Bir kilo patlayıcıyla Bilkent'in göbeğinde

'Hayata Dönüş' operasyonu nedeniyle 'hedef'te olan Eski Adalet Bakanı Türk ile öğrencileri, Bilkent'e sızan 'canlı bomba'dan şans eseri kurtuldu

ANKARA - Cezaevlerine yönelik ‘Hayata Dönüş’ operasyonundan sonra sürekli ölüm tehdidi alan eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, dün ders verdiği Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde suikast girişiminden kılpayı kurtuldu. Sınıf kapısında öğrenci gibi Türk’e yaklaşan 23 yaşındaki Didem Akman adlı zanlı, birkaç adım mesafede, vücuduna sardığı bir kilo bombayı patlatmaya çalıştı ama sadece fünye patladı. Korumalarca etkisiz hale getirilen zanlının üzerinden de bir tabanca çıktı. Olayın ardından S.O.Y. adlı bir kişi de suikast girişiminde ‘gözcü’ olduğu iddiasıyla, Ankara’dan ayrılırken yakalandı.  

Anayasa Hukuku dersi
Saldırı, dün sabah 10.45’te Hikmet Sami Türk ‘Anayasa hukuku’ dersi vermek üzere fakültenin birinci katında B -113 sınıfına girerken meydana geldi. Türk sınıfa girdiğinde, kendisini takip edip öğrenci gibi davranan Didem Akman, üzerindeki bombayı patlatmak istedi. İki ayrı fünyesi olan bomba ateş almazken, fünyenin patlaması sonucunda saldırgan karnından yaralandı. Bu sırada Türk’ün korumaları, saldırganı etkisiz hale getirdi. Fakülte boşaltılırken, üniversitenin güvenlik görevlileri ve jandarma ekipleri bölgeye geldi. Akman’ın vücuduna sardığı bombanın patlaması halinde çok sayıda can kaybı olabileceği belirtildi. Karnından hafif yaralanan Akman, Atatürk Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Saldırganın üzerinde bir de Baretta marka tabanca olduğu bildirildi.
Bir süre sonra olayda gözcülük yaptığı ileri sürülen S.O.Y. adlı zanlı Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde gözaltına alındı. S.O.Y.’nin D.A ile birlikte olay yerine gelip gelmediği tespit edilemedi.

Vali: Büyük tehlike
Ankara Valisi Kemal Önal, “Çok şükür korktuğumuz başımıza gelmedi. Büyük tehlike atlattık. Polis, o sırada canlı bir bombanın üzerinde yatıyordu. Araştırdık, derse kız öğrenci kılığında girmiş bir canlı bomba olma ihtimali yüksek birini belirledik” dedi. Canlı bombanın üstünden bir kilograma yakın bomba çıktığını belirten Önal, bombanın türü hakkında bilgi vermedi.  

Kütüphaneye diye gelmiş
Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Atalar, saldırganın Bilkent öğrencisi olmadığı halde fakülteye kadar nasıl girebildiğine ilişkin sorular üzerine, üniversite kütüphanesinden öğrenci kimliği olan herkesin yararlanabildiğini, saldırganın da bu şekilde girmiş olabileceğini söyledi.
Hukuk Fakültesi öğrencileri ise olay anında iki patlama sesi duyduklarını, beş dakika bulundukları yerde kaldıktan sonra Rektör Yardımcısı Kürşat Aydoğan’ın “Okulu boşaltın” diye seslendiğini anlattı. O sırada camdan Türk’ü gördüklerini belirten görgü tanıkları, sınıftan çıktıkları sırada uzun siyah saçlı ve siyah kıyafetli bir kadının Türk’ün korumalarınca yere yüzüstü yatırıldığını ve her yerin beyaz bir tozla kaplandığını söyledi.” (Radikal)