Bir kişi donarak öldü

Türkiye karakışa teslim. Adana'da bir kişi donarak ölürken, yolu kapanan köy sayısı 1500'ü aştı.

Kar yağışı ve fırtına, Türkiye'nin büyük bölümünü etkisi altına aldı. Adana'da bir kişi donarak ölürken, 1500'ün üzerinde köy yolu ulaşıma kapandı. Dokuz ilçede eğitim ve öğretime bir, iki ilçede iki gün ara verildi.
* Adana: Feke ilçesinde, Tortulu Köyü'ndeki yakınlarını ziyaret ettikten sonra Feke'ye dönmek üzere yola çıkan 63 yaşındaki Ali Güler'in cesedi Karagediği mevkiinde, soğuktan korunmak için sığındığı yol kenarında bulundu. Donarak ölen Güler'in sara hastası olduğu belirtildi. Tufanbeyli ilçesinde de, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan 25 köy yolu açılmayaçalışılıyor.
* Orta Karadeniz: Samsun'da 290, Ordu'da 350, Amasya'da 50, Sinop'ta ise 110 köyle ulaşım kesildi.
* Kastamonu: Ilgaz Dağı'nda kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Kayak Merkezi'nde önceki gece meydana gelen arıza nedeniyle tesislere gece boyunca elektrik verilemedi. Merkez ve ilçelere bağlı köylerde 480 köy yolu kapandı.
* Kayseri: Pınarbaşı, Sarız, Tomarza ve Develi ilçelerine bağlı 80 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar ve tipi nedeniyle Pınarbaşı ve Sarız ilçesine saat 01.00'den itibaren elektrik verilemedi. Pınarbaşı'nda kar yağışı nedeniyle ilçe stadyumunun kapalı tribünlerinin bir bölümü çöktü. Çökme nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadı. Pınarbaşı ve Sarız ilçelerinde 12 köyde taşımalı eğitim yapılamadı.
* Düzce: 34 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
Bolu: Birisi kent merkezinde olmak üzere 88 köy yolu ulaşıma kapandı.
* Konya: Konya Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise 37
köy yolunun kapalı olduğu bildirildi.
Bartın'da dokuz, Karabük'te 15 köy köy yolu ulaşıma kapandı.
* Kırşehir: Yoğun kar nedeniyle 168 köy ile ulaşım sağlanamıyor.
* Zonguldak: Kar yağışının neden olduğu arızalardan dolayı Çaycuma ilçesine bağlı Muharremşah ve Devrek ilçesine bağlı Karakavuz köylerinde haberleşme sağlanamıyor. Bazı servis aracı sürücülerinin zincir takmadan yola çıkmaları nedeniyle öğrenci taşıyamamaları velileri kızdırdı.
* Sakarya'da etkili olan kar yağışı nedeniyle Taraklı, Kocaali, Hendek ve apapürçek ilçelerinde sekiz köy yolu ulaşıma kapandı.
* Sivas - Erzincan karayolu yaklaşık altı saat kapalı kaldı. Yolcu ve sürücüler yol güzergahındaki tesislerde bekletildi. Çeşitli kazalarda 16 kişi hafif yaralandı.
* Bitlis: Kar kalınlığı kent merkezinde 5, yüksek kesimlerde 15 santimetreye ulaştı. Hizan ve Tatvan ilçeleriyle bazı köy yollarında ulaşım güçlükle sağlandı.
* Van: Gevaş ilçesinde dün sabah saatlerinde hızı saatte zaman zaman 60 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Fırtına bazı evlerin çatısını uçururken, elektrik direklerini devirdi. 10 köye elektrik verilemedi. Fırtınadan, Vizontele filminin çekildiği plato da zarar gördü, eşyalar boş bir binaya taşındı.
* Erzurum: Erzurum ve çevresinde etkili olan fırtına, gece yarısına doğru başladı. Havada giyotin gibi uçan çatı saçları, otomobillerde hasara yolaçtı. Belediye, Polis, İtfaiye ve Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği, sabahın ilk ışıklarına kadar cadde ve sokakları temizledi. Uçan çatı saçları nedeniyle bazı ana caddeler trafiğe kapatıldı. Otomobilleri hasar görenler, sigortadan para alabilmek için polise başvurdu. Kent merkezinin büyük bölümüne üç saat elektrik verilemedi. Erzurum - Bingöl karayolunda sürücü ile yolcular mahsur kaldı.
* Okullar tatil: Kar yağışının etkili olduğu Adana'nın Tufanbeyli, Samsun'un Ladik ve Asarcık, Tokat'ın Reşadiye, Trabzon'un Çaykara, Van'ın Gevaş, Konya'nın Bozkır, Yunak ve Ahırlı ilçelerinde okullar dün tatil edildi. Kırşehir'in Çiçekdağı ve Akçakent ilçelerinde okullar iki gün tatil oldu.