@ismailsaymaz

Bir köy define avcılarına karşı mezarlık nöbetinde

Muhtar Pirağa Kavcı, dokuz definecinin altın bulma umuduyla kazma vurduğu tarihi mezarın başında kara kara düşünüyor: "Biz ölümüzü altın dişiyle de gömemeyecek miyiz?"
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Muhtar Pirağa Kavcı, dokuz definecinin altın bulma umuduyla kazma vurduğu tarihi mezarın başında kara kara düşünüyor: "Biz ölümüzü altın dişiyle de gömemeyecek miyiz?"
Dereseki Köyü, muhtarları Kavcı gibi, adı 'içinde 80 kilo altın gömülü Rum mezarlığına çıkan' mezarlarının çevresinde pür dikkat yaşıyor. Muhtar Kavcı'ya göre, ta Sultan Yıldırım Beyazıt'tan bu yana kurulu bu köyde göçüp giden gayrimüslimlerin bir yerlere altın gömdüğü rivayetleri anlatılırmış. Kavcı, "Ben de duyardım oldum olası ya, hiç inanmadım" diyor. Kavcı'nın pek kulak asmadığı bu hikâye, Beykoz'daki çevre köylerde yaşayan, Tokatlılı, Ortaçeşmeli ve Gümüşsuyulu definecileri umutlandırmış.
Definecilerin bu umudu 7 Mart gecesi nüksetmiş. Ellerinde harita ve dedektör olan dokuz kişi, jandarma tarafından anayolun solunda ve köyün girişindeki mezarlıkta kıskıvrak yakalanmış. Bu kişiler daha sonra serbest bırakılmış ama jandarmanın ertesi gün bölgede dedökterle çalışma yapması durumu daha da kötüleştirmiş. Muhtar Kavcı şöyle konuşuyor: "Gazetecilerin de bulunduğu çalışma sırasında detektör alarm vermiş, jandarma gazetecilere bu sinyalin yüksek değerli altını işaret ettiğini söylemiş."
Deresekililerin tadı, bu açıklamadan sonra tümüyle kaçmış. Mezarlığa bitişik bir kolejin bekçisi ve evi mezarlığa bakan aza gün boyu burayı kolaçan ediyor. Kavcı ve köylüler fırsat buldukça mezarlığa bakınıyor: "Burası Rumlara ait değil kardeşim, bir Müslüman mezarlığı... Mezar kıbleye dönük. Benim annem, babam, babaannem burada yatıyor. Altın olduğunu söylüyorlar. Olacak şey değil. Biz bunlarla mı uğraşacağız!"
Engin Bozkurt, babası İshak'ın mezarının başında, "Mezarımıza dadanırlar mı" sorusuna yanıt arıyor, "Devlet buna el atsın, varsa alsın götürsün, biz de artık kurtulalım" diyor.
'Devlet gereğini yapsın'
Bu, çoğu Giresun, Trabzon ve Rize'den göçmüş, 1600 nüfuslu Dereseki, şimdi definecileri nasıl savuşturacaklarını, mezarlarını nasıl koruyacaklarını düşünüyor. Şimdi bütün Dereseki, Kavcı'nın Beykoz Kaymakamlığı'na gönderdiği dilekçeye gelecek acele yanıtı bekliyor: "...Bu haberlerden sonra define arayıcılarının mezarlığa akın edecekleri ve (onu) talan edecekleri şüphemiz vardır. Bu sebeple altın varsa devlet tarafından kazılıp alınması, bu işlemlerin bir an evvel yapılması, hudutlarımızdaki olayın büyümemesi, huzurun bozulmaması için gereğinin..."