Bir küçücük yolsuzluk...

Bodrum Turgutreis Belde Belediyesi'nde, halktan toplanan paraların belediye hesabına girmeden usulsüz...
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum Turgutreis Belde Belediyesi'nde, halktan toplanan paraların belediye hesabına girmeden usulsüz harcandığı, sahte makbuzla para toplandığı ve 1 trilyon liraya yaklaşan yolsuzluk yapıldığı ileri sürüldü. Başkan ANAP'lı Server Ali Yazgan iddiaları kısmen doğruladı.
Belediye İktisat İşleri Sorumlusu İbrahim Ceylan ile işçi Ali Dolu'nun, pazaryeri esnafından işgaliye ve bağış adı altında nakit para, çek, senet aldığı, bu paraların belediye kayıtlarına girmeden keyfi harcamalarda kullanıldığı iddia edildi. Söylenti üzerine Dolu ve Ceylan istifa etti. Ali Dolu'nun babası Aydın Dolu, istifadan üç gün sonra belediyeye 9 milyar lira getirdi.
Esnaftan alınan 600 milyar liraya yakın çek veya nakitin belediye kasasına girmeden kullanıldığı ve bu çeklerin restoran, bar, inşaatçı, gömlekçi gibi farklı yerlerden çıktığını öne süren belediye meclisi üyeleri suç duyurusunda bulundu. Meclis üyeleri, ayrıca başkan Server Ali Yazgan'ın
eşi ve oğlunun ortak olduğu iddia etikleri Belde İnşaat Şirketi'nden belediyeye inşaat malzemesi satın alındığını kaydetti.
İddiaların bir kısmını doğrulayan Yazgan da şunları söyledi:
"Resmi dilekçelerine yazılı cevap vermedik, ama sözlü cevap verdim. Kısıtlı bütçeyle iş yapıyoruz. Bazı harcamalar mevzuata uymadığı için elden alınan çekleri vatandaşın tedavisinde, personele kıyafet alımında ve bazı yerlerde kullandığımız doğru ancak vicdanen huzurluyum."
Dolu ise, "Bizi yakmaya çalışıyorlar. Evet pazar esnafından 2 milyara yakın para toplamıştım, bu parayı daha sonra kasaya koydum" savunması yaptı.