Bir kulaktan üç klon buzağı

Bir kulaktan üç klon buzağı
Bir kulaktan üç klon buzağı

Buzağılar boz ırk boğanın kulağından kopyalandı. Fotoğraf: ZUHAL UZUNDERE / aa

BURSA - Türkiye’nin ilk klon buzağısı ‘Efe’ye yeni arkadaşlar geliyor. Boz ırktan bir boğanın kulağından alınan dokuyla klonlanan üç buzağı doğmak için gün sayıyor.
Projenin adı: Anadolu Yerli Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması. Proje TÜBİTAK, İstanbul Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) işbirliğiyle yürütülüyor.
Proje Koordinatörü, UÜ Veteriner Fakültesi Döllenme ve Suni Tohumlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Sağırkaya, umutlu:
“Proje kapsamında, UÜ Veteriner Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği’nde boz ırktan alınan dokulardan elde edilen üç adet klon gebelik var. Bunlar dördüncü aylarını doldurdular. İstanbul’da doğan yavru erkek. Bizde doğacaklar dişi. Aksilik olmaz canlı doğarlarsa yetiştirip kendi aralarında eşleştirme yapıp, klon hayvanların üreyebildiklerini  gösterir şekilde çalışmayı sürdüreceğiz. Onların embriyolarını, spermlerini de dondurabiliriz.”
Doç. Dr. Sağırkaya, klonlamaya çalıştıkları boz ırkın dayanıklı bir tür olduğunu, ancak verimi düşük diye yok olma tehdidi altında olduğunu anlattı:
“Bu çalışmayla da edindiğimiz deneyim gösteriyor ki bu hayvanlar gerçekten doğal şartlara son derece dayanıklı. Ayrıca hastalıklara da son derece dirençli hayvanlar. İleride dünyada ortaya çıkabilecek iklim değişikliklerine de kolay adapte olabilecek hayvanlar. Dondurduğumuz embriyolar veya dokularla gelecekte bu hayvanların hastalıklara direncini sağlayan genler belirlenebilir. Böylece o genleri alıp kültür ırklarına aktarma olanağı da doğabilecektir. Boz ırk, kültür ırklarına göre verimi  düşük olduğu için yok olmaya başladı. Ancak saman vererek et elde edebileceğiniz yegane hayvanlar da bunlar. ‘Ah o genler nerede?’ dememek için bu ırkların korunması, saklanması gerek.” (aa)