Bir kutu ilacı iki kere satacaklardı

Mali polisin Ankara'da gerçekleştirdiği operasyonda, kutularındaki fiyat kupürleri kesilmiş toplam 1 milyon YTL'lik ilaç yakalandı.

ANKARA - Mali polisin Ankara'da gerçekleştirdiği operasyonda, kutularındaki fiyat kupürleri kesilmiş toplam 1 milyon YTL'lik ilaç yakalandı. Kupürleri kesilerek sosyal güvenlik kuruluşlarından parası alınan ilaçları yeniden piyasaya sürmeye çalışan üç kişi gözaltına alındı.
Fiyat kupürleri kesilmiş ilaçları piyasaya sürmeye çalışan bir şebekeyi takibe alan Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, şebeke üyeleriyle alıcı kılığında bağlantı kurdu.
Kendisine kupürsüz ilaç satmaya çalışan Murat K.G., Tuncay E. ve Ömer Ö.'yü gözaltına alan mali polis ekipleri, şebekenin Dikmen'de kullandığı bir depoya baskın düzenledi. Baskında, kupürleri kesilmiş halde 2 bin 33 kutu ilaç bulundu. Dikmen'deki depoda el konulan ilaçların piyasa değerinin, yaklaşık 1 milyon YTL olduğu belirtildi.
Yeni gözaltılar olabilir
Reçete karşılığında SSK, BağKur ve Emekli Sandığı'ndan parası alınan ve bu nedenle kupürleri kesilmiş halde bulunan ilaçların, ikinci kez piyasaya sürülmek istendiği belirlendi.
Olayla ilgili soruşturmayı derinleştiren mali polis, ilaçları SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na satan eczaneleri belirleyebilmek için üretici ve dağıtıcı firmalarla bağlantı kurdu. Operasyon kapsamında yeni gözaltılar olabileceği bildirildi.