Bir linç atmosferi eksikti, onun için de baskılı tişört yetiyor

Ahmet Kaya tişörtüne öfke

Adapazarı'nda, Ahmet Kaya resimli tişört giydikleri için linçten son anda kurtulan Diyarbakırlı iki genç, "Kimlik gösteren biri, 'Halkı tahrik ediyorsunuz, önünüzü kapatın' diye bağırdı. Kapattık ama çevremiz sarıldı" dedi. Vali Atak: Araştırıyoruz.
Haber: ZAFER TOKUŞ / Arşivi
HAKAN TURHAN / Arşivi

ADAPAZARI - "Yanımıza gelen bir kişi kimlik gösterdi, 'Halkı tahrik ediyorsunuz, önünüzü kapatın' diye bağırdı. Kapattık ama çevremiz sarıldı." Tunceli'de yedi askerin şehit edildiği önceki gün, Adapazarı'nda Diyarbakırlı iki genç linç edilmek istendi. Öfkeyi çığrından çıkaran gençlerin Ahmet Kaya resimli tişört giymesiydi.
Diyarbakırlı Mehmet Alaca ve Senayi İzci, Adapazarı'nda duble yol inşaatında çalışıyordu. Önceki gün mesaileri bitti, biraz dolaşmak için kent merkezine geldiler. Üzerlerinde Ahmet Kaya resimli tişörtleri vardı.
Çark Caddesi'nde yürürken, yanlarına bir grup genç geldi. İçlerinden, kendisini güvenlik görevlisi olarak tanıtan biri, tişörtlerinin önünü kapatmasını istedi. Tartışma büyüdü, bir anda toplanan yaklaşık 500 kişi, iki genci linç etmek istedi. Gençlerden birini polis kaçırdı, diğeri kbir apartmana saklandı. Polis apartman önünde önlem aldı.
Bu sırada kalabalık, 'Yedi şehit verdik. Vali bunları bize ver', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları atıyordu. Vali Hüseyin Atak kalabalığı uyardı, ancak uzun süre kimse dağılmadı. Kalabalık, polis apartmana saklanan genci Emniyet'e götürdükten sonra dağıldı.
Biri serbest diğeri gözaltına alındı
Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanan Alaca ve İzci'nin, poliste kaydına rastlanmadı. Ancak Alaca'nın üzerinden, Öcalan'ın bir gazeteden kesilmiş fotoğrafı çıktı. İzci, savcı Ali Yılmaz'ın talimatıyla gece serbest kalırken Alaca 'halkı tahrik etmek'ten gözaltına alındı.
Alaca ifadesinde, "Yanımıza gelen bir kişi kimlik gösterdi. 'Halkı tahrik ediyorsunuz önünüzü kapatın' diye bağırdı. Önümüzü kapatmamıza rağmen bu bağırmanın ardından çevremiz sarıldı. Olaylar bir anda gelişti" dedi. Vali Atak'sa konunun araştırıldığını söyledi.