Bir maden acısı daha

Bir maden acısı daha
Bir maden acısı daha
TTK'ya ait Kozlu kömür ocağında taşeron işçiler 'ani metan püskürmesi' sonucu mahsur kaldı. Sekiz işçi öldü, bir işçi ağır yaralı kurtarıldı.

ZONGULDAK - Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü kömür ocağında ’ani metan gazı püskürmesi’ (degaj) sonucu oluşan göçükte sekiz maden işçisi yaşamını yitirdi. Bir madenci de ocaktan ağır yaralı çıkarıldı.
Kaza, dün saat 12.00 sıralarında taşeron firmaya bağlı işçilerin, ocakta 630 metre derinlikte hazırlık çalışması yaptığı bölümde meydana geldi. İşçiler galeri açma çalışmaları yaparken ani metan gazı püskürmesi sonucu göçük meydana geldi. Bunun üzerine ocağa kurtarma ekipleri sevk edildi. Çok sayıda ambulans da maden ocağına yönlendirildi. Kurtarma ekipleri iki saat süren çalışma sonucu göçük altındakilerden bir işçiyi ağır yaralı kurtardı, sekiz maden işçisinin cesedine ulaştı. Olayı öğrenip ocağa akın eden madencilerin aileleri, gözyaşları içinde bekledi.

Maden işçileri de kuyu başında arkadaşlarından endişeyle haber beklerken, ocaktaki galerinin başka bir bölümünde mahsur kalan altı işçi yer üstüne sağ çıkarıldı. TTK Genel Müdürü Burhan İnan, maden ocağının -630 kodunda kömür degajının ardından açığa çıkan metan gazı nedeniyle, kömür ocağının başka bir bölümünde mahsur kalan ve gaz nedeniyle yerüstüne çıkarılamayan altı işçiye ulaşıldığını söyledi. İnan, şunları kaydetti: “Son tespitlerimize göre, gazdan etkilenen ve göçük altında kalan işçi sayısının dokuz olduğunu belirledik. Özel firma ile yaptığımız görüşme sonucunda, köyündeki kar nedeniyle işe gelmediğini belirlediğimiz maden işçisinin yerine, başka birinin görevlendirildiğini tespit ettik. Dokuz madenciden sekizinin hayatını kaybettiğini tahmin ediyoruz. ”
‘Yine taşeron, yine ders yok’
TTK Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Özçelik ise daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, maden ocağında yaşamını yitiren işçilerin isimlerinin Hüseyin Kürekçi, Hasan Bozacı, Muharrem Yapıcı, Yüksel Koca, Ahmet Şekerci, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz ve Satılmış Arslan olduğunu söyledi.
Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş da olayın TTK’da yeraltı hazırlık işlerini yürüten taşeron firmanın işçilerinin çalıştığı yerde meydana geldiğini söyledi. Alabaş, “Gaz İzleme Odası’ndaki arkadaşlar o bölgede ani gaz yükselmesi olduğunu tespit etmiş. Hemen kurtarma ekipleri gönderildi” dedi.Eyüp Alabaş, işyerine sendika olarak girebilmek için iki yıldır mücadele verdiklerini söyledi. Alabaş, “Biz oradaki arkadaşlarımızı örgütledik. Ama işveren yargı yoluna gitti. Dava sürüyor. İşyeri taşeron işverence çalıştırılıyor. Bu sektörde taşeronluk olmaz, olamaz. Güvenli değil. Geçen yıl 30 can gitti, yine bir taşeron işletmede. Bunlardan ders alınmayacak mı?” diye sordu. 

30 canın acısı unutulmamışken

Türkiye’de 1983-2011 yılları arasında meydana gelen maden kazalarında 647 kişi can verdi. Kazalardan bazıları şunlar: 1983-TTK Armutçuk-Grizu: 103 ölü, 1983-TTK Kozlu-Grizu: 10 ölü, 1987-TTK Kozlu-Göçük 8 ölü, 1990-Yeni Çeltek-Grizu: 68 ölü, 1992-TTK Kozlu-Grizu: 263 ölü, 1995-Yozgat/Sorgun-Grizu: 37 ölü, 2005- Kütahya/Gediz-Grizu: 18 ölü, 2006 Balıkesir/Dursunbey-Grizu: 17 ölü, 2010 TTK Karadon-Grizu: 30 ölü.