Bir mavi tur hikâyesi

Küçük bir kızın, mavi yolculuğa çıkamayacağını öğrendiğinde yaşadığı hüzne tanık olan Alman turizmci Josef Weichsberger...
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Küçük bir kızın, mavi yolculuğa çıkamayacağını öğrendiğinde yaşadığı hüzne tanık olan Alman turizmci Josef Weichsberger,
dar gelirli 19 çocuğa sürpriz yaptı. Weichsberger'in girişimiyle Fethiye'de buluşan çocuklar, bir haftalık mavi tura çıktı.
Geçen yıl Marmaris Yat Limanı'ndaki 'Neptün' adlı tekneye bakan küçük bir kız çocuğu, annesine dönüp, "Bir gün bunun kadar güzel bir tekneyle denizlere çıkmak istiyorum" dedi. Anne ise, "Bu hayalini gerçekleştirecek
paramız hiçbir zaman olmayacak" diyerek, kızının elinden tutup limandan ayrıldı. Bu konuşmaya tanık olan 'Neptün'ün sahibi Josef Weichsberger çok duygulandı. Dar gelirli ailelerin çocuklarını tekneyle mavi tura çıkarmaya karar veren Weichsberger, arkadaşı Academie St. Paul adlı şirketin sahibi Paul Imhof başta olmak üzere çok sayıda sponsor buldu.
Alman turizmci daha sonra okullardan, geziye katılmak isteyen çocukları tespit etti. Geçen yıl 'Neptün'e bakarak boynu bükük kalan küçük kız bu şansa sahip olamadı ama Kırklareli Üsküp beldesi Mustafa Kemal Paşa ve Fevzi Çakmak ilköğretim okullarından 11 Türk öğrenci ve üç öğretmen ile Almanya'dan sekiz öğrenci ve bir öğretmen ile bir tercüman, Christina, Lady Clean, Aquarius, Lazy Lady ve Neptün adlı teknelerle denize açıldı.
Çocuklar dümene
'Çocukların rüyası gerçek oluyor'
adı verilen projeyle yoksul öğrenciler yelken açtı, dümene geçti. Kısa sürede kaynaşan çocuklardan 11 yaşındaki Şirin Bahçıvan, "Kendi imkânlarımla bu tekneye binemezdim" derken gözleri doldu. Alman Anna Martina da mutluluğunu, "Her şey düşünemediğim kadar güzel" diye dile getirdi.
Miniklerin 'Josef amcası' 52 yaşındaki Weichsberger, "Turu geleneksel hale getirip, seneye bu geziyi 10 tekne ve 40 çocukla yapacağız" dedi.