Bir mektup yazdılar yaşamları değişti

İlköğretim Silvan'da
Diyarbakır'ın Susuz Köyü'nde yaşayan 14 yaşındaki Nazlı ile halası 17 yaşındaki Sultan Tazuyak, ilköğretimi Silvan'da tamamladı. Ancak ailelerinin onları liseye göndermek gibi bir niyeti yoktu. Bir gazetede Koç Vakfı'nın burs ilanını gören kızlar hemen Vakıf Başkanı Semahat Arsel'e mektup yazdı.
'Evlenmek istemiyoruz'
Nazlı ile Sultan mektuplarında "Köyümüzde hiçbir kız liseye gitmedi. 14-15 yaşına gelen kızlar evlendiriliyor. Biz okumak istiyoruz" dedi. Arsel de Robert Koleji'nden arkadaşı olan Gaziantep Kolej Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nüket Ersoy'u aradı.
Aileler ikna edildi
Arsel'in isteği üzerine iki kıza sahip çıkan Ersoy, yeni öğrencilerinin kalması için okul bahçesindeki bir lojmanı da kendilerine tahsis etti. Koç Vakfı yetkililerinin çabasıyla aileler de ikna edilince iki genç kız yeniden okula dönmenin mutluluğunu yaşadı.
Haber: AHMET KAYA / Arşivi

GAZİANTEP - Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel'e, ailelerinden habersiz mektup yazıp, okumak için yardım isteyen Diyarbakırlı 14 yaşındaki Nazlı Tazuyak ile 17 yaşındaki halası Sultan Tazuyak'ın hayalleri gerçekleşti. Genç kızlara, Arsel'in Robert Koleji'nden sınıf arkadaşı, Gaziantep Kolej Vakfı (GKV) Mütevelli Kurul Başkanı Nüket Ersoy sahip çıktı.
"Okuyamazsak bizi evlendirirler" diyen genç kızlar, Gaziantep'te vakfa bağlı özel bir okula yerleştirildi. Kızların kalacak yer ihtiyaçları ve her türlü masrafları da karşılandı.
'Okumazsak evlendirirler'
Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Susuz Köyü'nde yaşayan Nazlı ve Sultan Tazuyak, ilköğretimlerini taşımalı sistemle Silvan'da tamamladı. Ortaöğretim Kurumları Sınavı için dört ay önce Silvan'a gittiklerinde, bir gazetede Koç Vakfı'nın burs ilanını okuyan hala-yeğen, vakfın başkanı Semahat Arsel'e mektup yazdı. Taşımalı sistemle il-köğretimi bitirdiklerini, ancak liseye gönderilmediklerini anlatan Tazuyaklar, mektuplarında şöyle dedi:
"Bini aşkın nüfusu bulunan köyümüzde bugüne kadar hiçbir kız liseye gönderilmedi. 14-15 yaşına gelen kızlar evlendiriliyor. Okuyamazsak ailelerimiz bizi de evlendirir. Biz çocuk yaşta evlenmek değil, okumak, geleceğimizi kazanmak, ailemize, köyümüze, ilimize ve milletimize yararlı birer insan olmak istiyoruz. Bunu yapabilmemiz için elimizden tutmanızı bekliyoruz."
Köyün ilk liseli kızları
Mektuptan bir ay sonra vakfın temsilcileri köye gelip, kızların ailesini ikna etti. Tazuyaklar, öğrencilerinin üniversite sınavlarındaki başarısıyla tanınan Gaziantep'teki GKV Özel Okulları'nın 9-C sınıfına yerleştirildi. Hala-yeğene okulun bahçesindeki bir lojman da tahsis edildi. Okulda 'Diyarbakır'ın kardelenleri' diye çağrılan Tazuyaklar, köyün ilk liseli kızları da oldu.
Lojman da tahsis edildi
Nazlı ve Sultan Tazuyak, yine GKV'nin sahip çıktığı Aysel Küçük ve Elif Avcı ile birlikte GKV Özel Okulları bahçesindeki bir lojmanda kalıyor. Atletizmde birçok Türkiye birinciliği bulunan Nazlı Tazuyak, beden eğitimi öğretmeni olmak isterken, hala Sultan Tazuyak'ın hayallerini ise avukatlık süslüyor.
Kızların eğitimlerini sürdürmesini sağlayan GKV Mütevelli Kurul Başkanı Nüket Ersoy, ünlü işadamı Vehbi Koç'un kızı Semahat Arsel'in Robert Koleji'nden arkadaşı olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Bir gün beni aradı. 'Diyarbakır' dan iki kardelen kızımız var. Okumak istiyorlar. Diyarbakır'da imkân yok. Siz okutabilir misiniz?' dedi. Memnuniyetle kabul ettim. 'Vakfımızın amacı da o zaten' dedim. Kardelenlerimiz aileleriyle geldi. Okulu gezdirdik, kardelenlerimizin kalacağı lojmanı gösterdik. Üniversite de dahil, eğitimlerini üstlendik."


    http://www.radikal.com.tr/7603527603520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.