Bir mektupla orkestra geldi

Bir mektupla orkestra geldi
Bir mektupla orkestra geldi

Eda Kara?nın (üstte) mektubu üzerine gelen orkestra elemanları müzik aletlerini anlatıp denettirdi. FOTOĞRAFLAR: AYKUT ÜNLÜPINAR / AA

Acarmantaş köyünden Eda geceleri rüyasında müzik aletleri gördüğünü yazınca köyüne senfoni orkestrası geldi!
Haber: KÜBRA POLAT / Arşivi

ADANA - “Sizin sayenizde müzik aletlerini öğrendik, bazı geceler rüyamda bu müzik aletlerini görüyorum. Bu yıl da yine sizin sunumlarınızı dinlemek istiyoruz. Umarım bu isteğimizi geri çevirmezsiniz...”
Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Acarmantaş köyünden Eda Kara’nın bu mektubunu alan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) sanatçıları, bir kez daha Çukurova yollarına düştü.
Orkestra geçen yıl haziran ayında, Acarmantaş köyünde konser vermişti. 14 yaşındaki Eda’nın içten çağrısı üzerine bu yıl da kemanlarını fagotlarını, kontrbaslarını yüklenip kendi imkânlarıyla kent merkezine 150 kilometre uzaklıktaki köye ulaştı.
Köylü kadınlar ÇDSO Müdürü Serdar Bakırezen ve sanatçıları sıkma ve ayran ikramıyla karşıladı. Trompet sanatçısı Uğur Sayınbatur da sıkma açan kadınlar için Türk Halk Müziği eserleri seslendirdi. Sonra hep beraber  Sumbas Çayı yakınında ünlü Yeşil Vadi mesire alanın gidildi.
Keman sanatçısı Mehmet Edemen, Başar Zeren, viyolonsel sanatçısı Boris Tuntev, kontrbas sanatçısı Proletina Erten, korno sanatçısı Serdar Bakırezen, fagot sanatçısı Doğanay Erten ve Çocuk Korosu Şefi görevini de yürüten flüt sanatçısı Nevin Apaydın geçen yıl tanıttıkları enstrümanları öğrencilere hatırlatmak istedi. Birçok çocuk Apaydın’dan önce enstrümanların isimlerini söyledi. Klasik müzikle ilgili bilgi veren sanatçılar, ağaçların arasında ‘Hatırla Sevgilim’, ‘Samanyolu’, ‘Sarı Gelin’ şarkılarını ve klasik müziğin ustaları Mozart, Bach ve Beethoven’in eserlerini seslendirdi.
Bazı çocuklar da Çocuk Korosu Şefi Apaydın’a klasik müzikle ilgilenmek istediklerini, bunun eğitimini nasıl alacaklarını sordu.  Çocukların onları unutmamasına çok sevindiğini söyleyen Apaydın, “Biz de hem köylerini hem öğrencileri çok sevdik. Tekrar geldiğimiz için mutluyuz” dedi.