Bir melekten diğerine kalp

Bir melekten diğerine kalp
Bir melekten diğerine kalp
Adana'da yaşamını yitiren 6 yaşındaki Ali Utku'nun kalbi, boyundan büyük yapay kalple yaşayan 2.5 yaşındaki Melek Özcan'a nakledildi.

Diyarbakır’da 2010 yılında dünyaya gelen Melek Özcan’a daha bir yaşındayken kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Küçük Melek önce Ankara ’ya, ardından da Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne getirildi. Melek’e yaşayabilmesi için kendisinin iki katı büyüklüğünde yapay kalp takıldı. Kalp naklinden başka yaşama umudu olmayan minik Melek’e daha önce de iki kez nakil şansı doğdu, ama sonuca ulaşmadı. Şanlıurfa’dan çıkan bir bağış kalp, mesafenin uzaklığı nedeniyle, Samsun’daki bağış kalp ise doktorlar tarafından sağlıklı bulunmadığı için nakil yapılamadı.
Sürekli kontrol altında tutulması gerektiği için 1.5 yıl boyunca hastanede babasıyla yaşamını sürdürmek zorunda kalan Melek, Diyarbakır’da yaşayan ve ekonomik zorluk yüzünden sık sık yanına gelemeyen annesi Azize Özcan ile 1.5 yaşındaki kardeşi Yağmur Özcan’dan da ayrı kaldı. Melek’e, umutlu haber önceki gün Adana’dan geldi. Babasıyla gittiği buz pistinde, düşüp başını yaralayan, beyninde tümör olduğu ortaya çıkan ve ameliyattan 9 gün sonra beyin ölümü gerçekleşen 6 yaşındaki Ali Utku Yücel’in organları ailesi tarafından bağışlandı. Ali’nin kalbi minik Melek’e uyuyordu. Başarılı bir ameliyatla kalp Melek’e takıldı. Büyük mutluluk yaşadığını söyleyen baba Muhsin Özcan, “Oğullarının organını bağışlayan aileye minnet borçluyum. Kızım onlar sayesinde hayata bağlandı. 20 aydır bağış kalbi hastanede bekliyorduk. Artık kızımın hayata başlamasını bekleyeceğim ve herkesi organ bağışlamaya davet ediyorum. Tüm nakil bekleyen kişilerin de bu beklentilerine bir an önce kavuşmalarını diliyorum” dedi.

Mavi lacivert uğurlama

Ali Utku’nun karaciğeri, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde 1,5 yaşındaki Mustafa Hedef’e, böbrekleriyse Adana’da adı açıklanmayan bir çocuğa nakledildi. Operasyonun ardından Ali Utku’nun cenazesi bugün tedavi gördüğü Acıbadem Adana Hastanesi’ndeki morgdan alındı. Ali Utku’nun tedavisi için öncülük eden Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, anne Nesli Bayram ve baba Kemal Yücel’e taziyede bulundu. Ali Utku’nun tabutunun üzerine gönül verdiği, üzerinde adının yazdığı Adanademirspor’un forması örtüldü.

Üç çocuğum daha oldu

Cenaze, kalabalık bir kortejle Buruk Mezarlığı’na götürüldü. Baba Kemal Yücel, oğlunun giyemediği formasını ve atkısını bağrına bastı. Adanademirspor Başkanı Önder Serin, takımın futbolcuları ve Adanasporlu taraftarlar baba Kemal Yücel’e başsağlığı dileklerini sundu. Ali Utku’nun sınıf arkadaşları da aileleriyle birlikte mezarlığa geldi. Baba Kemal Yücel, “Utku’nun 3 kardeşi oldu. Benim de 4 çocuğum var artık. Onların yanına gideceğim, oğlum diye seveceğim hepsini. Kalbini alan çocuğun göğsüne başımı yaslayacağım. Oğlumun kalbini dinleyeceğim. Ona alamadığım oyuncakları onlara hediye edeceğim” dedi.