Bir mesaj, bir protesto

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü, siyasetçiler tarafından mesajlarla kutlanırken, özürlüler hayatlarını...

ANKARA - 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü, siyasetçiler tarafından mesajlarla kutlanırken, özürlüler hayatlarını kolaylaştırmak için hazırlanan, ancak Meclis'te bekleyen yasaların çıkarılmasını istedi.
Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Faruk Öztimur ve beraberindeki heyetle, '3 Aralık Dünya Özürlüler Günü' dolayısıyla Anıtkabir'i
ziyaret etti. Heyet daha sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le
görüştü. Sezer, toplumsal yaşamın etkin ve üretken bir üyesi olabilmek için yılmadan çaba gösteren, güç koşullara karşın, yaşama sevincini yitirmeyen özürlülerle bir arada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.
"Sizlerin yaşama sıkı sıkıya bağlı olduğunuzu
görmek mutluluğumuzu artırmakta; haklı beklentileriniz, karşılaştığınız güçlüklerin aşılması konusundaki sorumluluklarımızı, bizlere bir kez daha anımsatmaktadır"
diyen Sezer, özürlülerden, umutlarını, kendilerine olan güvenlerini ve kararlılıklarını hiçbir zaman yitirmemelerini
istedi.
Körler Federasyonu üyesi bir grup da dün, Kızılay Postanesi önünde bir araya gelerek yetkililerin özürlülere verdiği sözleri tutmasını istedi. Federasyon Başkanı Turhan İçli, her yıl 3 Aralık'ta yetkililerin
özürlülere durumlarını düzelteceği konusunda vaatlerde bulunduğunu, ancak bunun çabuk unutulduğunu söyledi.
Özürlüler yasa tasarısında ki mali hükümlerin
IMF'nin direktifleriyle çıkarıldığını savunan İçli, sözlerini tutmayan Devlet Bakanı Üşenmez'in istifasını istedi. Eylemde, 'özürlülere verilen 17 milyon liranın asgari ücret düzeyine yükseltilmesi' hükmünü de içeren bir yasa çıkarılmasını istedi Özürlüler, hükümet yetkililerine "Özürlülere vermiş olduğunuz sözleri ya tutun ya istifa edin" yazılı telgraf çekti.
Liderler de, gün dolayısıyla birer mesaj yayımladı:
Başbakan Bülent Ecevit: Toplumsal yaşama üretken olarak katılımlarının gerçekleşmesi, özürlü yurttaşlarımızın temel gereksinimidir. Devletimizin çalışmaları sürmektedir.
Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli: Özürlülerin toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplumun gereğidir.
TBMM Başkanı Ömer İzgi: Özürlü vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimiz için insanlık görevidir.