'Bir metre arkamdaydı, ateş de etmek istemiş...'

Ders verdiği Bilkent Üniversitesi'nde suikast girişiminin hedefi olan Hikmet Sami Türk, saldırının Adalet Bakanlığı döneminde cezaevlerinde imza attığı uygulamaların intikamı amacıyla yapıldığını belirtirken, "Daha önce de benzeri girişimler oldu ama sonuçsuz kaldı. Bu, en yakına gelip bir düzenek patlattı. Şimdiye kadarkiler o mesafeye yaklaşmadı" dedi.


 
Türk, olay sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bana bir şey konuşmak istediğini söyledi. Ben de şimdi derse giriyorum, sonra konuşalım dedim. Salona doğru bir metre kadar yürüdüm, patlama sesi geldi. Ben döndüğüm zaman yüzükoyun yerde yatıyordu. Bir metre arkamdaydı. Ben salona girdim, arkadan bomba patladı. Bana tabancasıyla ateş de etmek istemiş, korumalar eline vurmuş.
Vaktiyle buna benzer bir şeyi ben bakanlığım döneminde, Kartal Cezaevi’ni basın mensuplarına gezdireceğim sırasında yaşamıştım. Orada da gazeteci kılığında bir bayan üzerinde yine bomba düzenekleri ve canlı bomba olarak üzerime atlayacaktı. Ama o zaman polis son anda fark etti ve etkisiz hale getirdi. Yani patlatamamıştı. Şimdi ise bir düzenek patladı ama bana herhangi bir şey olmadı. Ben salona girdikten sonra, tam kapı girişinde patlamış oldu.”
Kendisinin, ‘suikastçinin sağlığını bile düşünen’ bir insan olduğunu söyleyen Türk, “Yaralı olduğunu görünce korumalarıma hemen ambulans çağırmalarını söyledim” dedi.

‘Sürekli tehdit var’
Türk, saldırının neden yapılmış olabileceği konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:
“Biliyorsunuz, bana karşı cezaevlerinde yapılan ‘Hayata Dönüş’ operasyonundan sonra sürekli bir tehdit var. Daha önce de benzeri girişimler oldu ama sonuçsuz kaldı. Bu, en yakına gelip bir düzenek patlattı. Şimdiye kadarkiler o mesafeye yaklaşmadı, yakalanmışlardı. (Radikal)