Bir mevsim normali!

İstanbul'da dün yine 'kar sendromu' yaşandı. Özellikle Anadolu yakası ve Sarıyer taraflarında sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı, trafiği kilitledi. Boğaz köprüleri ile TEM ve E-5'te trafik durdu. Anadolu yakasından Avrupa'ya geçiş dört saati aştı.
Lodosla birlikte kar bugün İstanbul'da etkisini yitirecek, ancak kent yarın yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Perşembe günü İstanbul'un yanı sıra tüm Türkiye'de kar yağışı bekleniyor. Bugün artacak olan hava sıcaklıkları yarından itibaren yine düşecek.

İSTANBUL - Dünyanın sayılı metropollerinden biri olan İstanbul, yılın ilk karıyla yine trafik çilesine gömüldü. Günler öncesinden yapılan meteorolojik uyarılara rağmen, yeterli önlem alınmaması ve basit sürücü hataları nedeniyle, özelllikle iki yaka arasındaki yolculuklar dört saati aştı.
Sabaha doğru başlayan karla İstanbul'un kış sendromu yeniden ortaya çıktı; yollarda yolculuk yavaşladı, önlemsiz sürücüler kayganlaşan yollarda kazaya yol açtı ve emniyet şeritleri kapalı yollarda yardım ulaşamadığı için trafik kilitlendi. Dün Boğaziçi Köprüsü'nün Altunizade ve Beylerbeyi çıkışlarında, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde Bostancı'dan itibaren, Beşiktaş-Zincirlikuyu-4. Levent bölgesinde ve Avcılar-Bakırköy-Topkapı E5 karayolunda yoğunluk görüldü.
Kar yönetmeliği bekleniyor
Yoğunluğa, ıslak zeminden dolayı yavaş seyreden sürücülerin neden olduğunu savunan belediye yetkilileri, vatandaşların kar yağışı ve dona karşı önlem alması gerektiğini söyledi. Belediyenin, Moskova'daki gibi, özel kimyevi madde ve kar lastiği zorunluluğunu da içeren önlemler için gerekli yönetmelik değişikliğini Ankara'dan beklediği kaydedildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan açıklamada, önceki geceden itibaren karla mücadele için 708 personelin çalıştığı belirtildi. Çalışmaların 17 kar kürüme aracı ve greyder, 16 iş makinesi, 46 tuz serpme aracı, 12 kuka ve 23 motopomp ile sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, ana arterlere 138 ton tuz ve 2.8 ton üre, ilçe yollarında da 12 bin ton tuz döküldüğü, kamu kurumlarına da 610 torba tuz sevk edildiği kaydedildi.
Perşembe günü yeni yağış gelecek
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, dün özellikle kentin kuzey ve doğusunu etkisi altına alan kar yağışının, bugün etkisini yitireceğini, ancak yarın akşamdan itibaren kentin yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğini söyledi. Yıldırım, "Yağışlar yağmur şeklinde olacak. Perşembe gününden itibaren yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek. Kentte hava sıcaklığı bugün 9, yarın 12, perşembe günü ise 5 derece olacak" dedi.