Bir millet yollara döküldü

Kış öncesi son bir tatil fırsatını değerlendirmek isteyenler, üç günlük kısa bayram tatilini fırsat bilerek yollara döküldü. İstanbul'da arifenin arifesinde trafik tıkanmaya başlarken, Atatürk Havalimanı'nda da uzun kuyruklar oluştu.

İSTANBUL - Kış öncesi son bir tatil fırsatını değerlendirmek isteyenler, üç günlük kısa bayram tatilini fırsat bilerek yollara döküldü. İstanbul'da arifenin arifesinde trafik tıkanmaya başlarken, Atatürk Havalimanı'nda da uzun kuyruklar oluştu. Şirketler ek seferler koydu.
Yurtdışı turlarında da en büyük ilgi Barcelona, Madrid, Dubai, Londra, Prag, Sharm El Sheikh, Kıbrıs, St. Petersburg, Paris, Fas ve Milano'yaydı. İç hatlarda Antalya, İzmir, Bodrum, Dalaman gibi turistik bölgelerin yanı sıra kültür turları dolayısıyla Adana, Diyarbakır, Kayseri ve Trabzon, tercih edilen şehirler arasındaydı. Üç günlük GAP turlarına gösterilen ilginin de yüzde 30 arttığı belirtildi.
Bayram ziyaretçileri trenleri de doldurdu. Tüm trenlere vagon ilave eden TCDD bazı dönemlerde yüzde 20'lere kadar düşen doluluk oranını bayramda yüzde 100'e çıkardı.
Otogarlarda da bayram öncesi yoğunluk yaşandı. Yoğunluk bir bilet skandalına da yol açtı.
'Koltuk için kura çekelim!'
Bodrum'da da Adana'ya iki midibüs kaldıracak firmanın çifte bilet sattığı anlaşılınca, ortalık karıştı. İçmeler Tersanesi'nde çalışan işçilerle ailelerinden oluşan 75 kişi, Karadeveci firmasının aslında 44 kişilik yeri olduğunu görünce şoka girdi. Firma "Bilgisayarda yanlışlık olmuş. Kura çekelim" deyince kavga çıktı. Yolcular ve firma yetkilileri, geceyi karakolda geçirdi.
İki sürücüye 5 bin YTL para ceza kesildi. Bodrum Vergi Dairesi firma hakkında yasal işlem başlattı.
Bayram öncesi hareketlenen yerlerden biri de şehitlikler oldu. Sivas, Adana ve Kayseri'de şehitlikler ziyaret edildi. Oğlu Kamil'in 13 yıl önce Hakkâri'de çıkan çatışmada şehit olduğunu söyleyen Kayserili Fatma Keleşoğlu "1994'ten bu yana her cuma, her bayram mezarın başına gelir, oğlum için dua ederim. yüreğimiz yanıyor. Eskiden bayramda o bizim elimizi öpmeye gelirdi. Şimdi biz ona geliyoruz" dedi.
Bardakoğlu'ndan vaaz
Bayram namazı bugün Ankara'da saat 07.36, İstanbul'da saat 07.53, İzmir'de de saat 07.57'de kılınacak. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, bayram namazından sonra Süleymaniye Camii'nde bayram vaazı verecek. (Radikal, dha)