Bir mobbing öyküsü: Dedikoduyla değişen hayat!

Bir mobbing öyküsü: Dedikoduyla değişen hayat!
Bir mobbing öyküsü: Dedikoduyla değişen hayat!
Süleyman Demirel Üniversitesi'nin kreşinde müdürlük yapan Sema Özek'in hayatı, gittiği kuaförde rektör için "Köylü, dinci" dediği ihbarıyla işkenceye dönüştü.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) personeli Sema Özek’in hayatı, Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’na “Köylü, dinci” dediği iddiasıyla değişti. Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK), Türkiye Büyük Millet Meclisi, Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığı ile mahkemelere ulaşan olaylar zinciri şöyle gelişti: Hacettepe Üniversitesi mezunu Sema Özek, 1 Ocak 2001’den, görevden alındığı 18 Ağustos 2011’e kadar SDÜ bünyesindeki kreşte müdür olarak görev yaptı. Özek’in yerine ise Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’nun özel kalem müdiresi Y.T. getirildi. Özek’e yeni bir görev verilmediği gibi, 10 Kasım 2011’de hakkında soruşturma açıldığını öğrendi.


AŞK-I MEMNU YASAK


Soruşturmanın gerekçesi, ‘Çocuk Bakımevi Kütüphanesi için uygun olmayan kitaplar almak’ olarak gösterildi. Bu kitaplar arasında, Aşk-ı Memnu, Da Vinci Şifresi, Piç Fantezi gibi kitaplar gösterildi. Kitapları veliler için aldığını söyleyen Özek’e ‘kınama’ cezasının yanında kitapların alımı için harcanan 3.600 TL’nin tahsili istendi. Özek için asıl zorlu süreç, 25 Ocak 2012’de gittiği kuaförün ardından başladı. Özek, kuaförde karşılaştığı D.Ü. ile SDÜ’de öğretim üyesi olan kız kardeşi Yrd. Doç. Dr. Didar Büyüker İşler’le gündelik konularda sohbet etti. Ancak İşler’in, 9 Şubat’ta rektörlüğe gönderdiği şikâyet mektubunda Özek’in “Rektörünüz köylü, gerici ve dinci” dediği anlatıldı. İfadesi alınan kuaför A.A. ise böyle bir konuşmaya tanık olmadığını söyledi. 10 Ağustos 2012’de Özek’e 3 yıl kademe ilerleme cezası çıktı. Bu cezanın ardından önce Yalvaç’a, sonra da Yenişarbademli’ye gidip bölgede kreşe ihtiyaç olup olmadığını incelemesi istenen Özek’in diğer bir görev yeri ise SDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi oldu. Bu birimde bir hafta kadar kaldıktan sonra yeni görev yerinin, Gül ve Gül Ürünleri Araştırma Uygulama Merkezi (GÜLAR) olduğu söylendi. Özek’e bu birimde daha önce depo olarak kullanılan, penceresi kırık ve yerleri çöp dolu bir oda verildi. Özek, odanın görüntüsünü Meclis Kadın Erken Fırsat Eşitliği Komisyonu’na gönderdi. Uğradığı mobbingin önlenmesini istedi.


KORİDORDA MESAİ


Özek, GÜLAR Müdürü Doç. Dr. Fatih Ali Canlı’dan uzmanlık alanı dışında görevlendirme yazıları aldı. Özek, kasıtlı olarak üzerine gelindiğini iddia ederek, Canlı hakkında rektörlüğe, YÖK’e ve Meclis’e şikâyette bulundu. Bunun ardından Özek’in, diğer personelin odasına girmesi yasaklandı. Odasının anahtarı kendisine verilmedi. Saat 17.00-17.30 saatleri arasında mesaisini koridorda tamamlamak zorunda kaldı.


KINAMA İPTAL


Sema Özek’e yasaklı kitapları aldığı için verilen ‘Kınama’ cezası Isparta İdare Mahkemesi’ne geçtiğimiz 29 Ocak’ta iptal edildi. Ancak 3.600 liranın tahsiline ilişkin dava sürüyor. Yine Rektör İbicioğlu için ‘Köylü’ dediği için verilen 3 yıl kademe ilerleme cezası da mahkemece iptal edildi. GÜLAR’daki görevlendirmesine karşı açtığı davayı da 7 Şubat’ta kazandı; Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde görevlendirildi. Hakkında 12 soruşturma açılan Özek’e yeni bir soruşturmanın daha açıldığı öğrenildi. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/114473311447334

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Muhbirliği benimsetmek için mahallelere kutu koymaya gerek yokmuş... - Zeynep Ekşioğlu

  İnsan sinirlenince -ki bu durumda mobbing uğrayan kişinin sinirli olması gayet normal- içini dökmek için 'köylü, dinci' demiş. Bence burada bir sorun yok. En büyük sorun, durumdan vazife çıkarıp ihbar eden muhbir vatandaşta. Keşke bu insanlar, bu üklede bu kadar adaletsiz durumlar olurken, rüşvetler verilirken, alınırken, ihaleler tanıdıklara paslanırken de ihbar etseler.

  büyük usta - aharasa

  usta bak sevinmen lazım. istediğin ispiyoncu toplum yavaş doğuyor. yalakalar yükseliyor karşıtlar işten atılıyor, yalaka olabilmek için de şikayeti kullanıyorlar. işte tahammülsüz faşist toplum böyle oluşacak. harika! hepimiz biribirimize girsek iç savaş çıksa oyumuz yine sana ustaa!

  Haber doğru mu yanlış mı bilmiyorum. - hamzaakyol

  rektör hakkında köylü demiş mi onu da bilmiyorum. ama eğer haber doğruysa, burda sadece rektör değil, başka kahramanlar da var olayın içinde. mesela söylenilen sözü rektöre ileten, "iletişim uzmanı", "hayatı zindan etme müdürü" fatih canlı ve daha bilemediğimiz, "üstün vasıfları olan", "büyük ahlaki değerlere sahip", "iyiliği kendinden menkul", normal insanlara göre "zeki, ahlaklı, demokrat, 'Allah korkusu olan?'" ayrı, üstün bir topluluğun, aldıkları maaşı ve toplumun kendilerine verdiği imkanları haketmek için yaptıkları "olağanüstü hizmet"i ve bu hizmeti icra etmek için gerçekleştirdikleri olağanüstü koordinasyon ve işbirliğini ibretle okuduk. Hepsine bravo! tebrik ederim. Prof. ünvanı bile az gelir. Ordinaryüs vb hakettikleri başka sıfatları da inşallah birgün elde ederler.

  Bundan sonra sıkça duyarız... - citizen

  Başbakanın gözü aydın. İspiyon mekanizması ne güzel çalışıyor işte...