Bir mucizenin anatomisi

KONYA - Türkiye’de 5 yaş altı çocuk ölümlerinde ‘çok hızlı bir iyileşme’ var. Ancak bu bile onu dünya ülkeleri içinde 104’üncü sırada olmaktan kurtaramadı. 
Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, geçtiğimiz günlerde yayımlanan UNICEF’in ‘Dünya Çocuklarının Durumu 2009 Raporu’na dikkat çekti. Rapordaki veriler, 2007 istatistiklerine dayanıyor. Prof. Dr. Zengin, “UNICEF’in raporuna göre 5 yaş altı ölümler açısından dünyada Panama ve Tonga’nın ardından 104. sırada bulunuyoruz. Bu alanda 1990’dan bu yana dünyada en hızlı iyileşmeyi gerçekleştiren üç ülkeden biriyiz. 1990’da her 1000 bebekten 82’si beş yaşına gelmeden kaybedilirken 2007’de bu oran 23’e düşmüş.”
Prof. Dr. Zengin’e göre bu konuda mutlaka dikkatle incelenmesi gereken nokta, ülkelerin bütçeleri ve dağıtımı: “1997-2006 yılları arasında Türkiye’de bütçeden sağlığa ayrılan pay yüzde 3. Bu oran, yüzde 14 olan dünya ortalamasından çok düşük. Akla ‘Bu kadar düşük bütçeyle nasıl  başarı sağlanabiliyor’ sorusu gelebilir. Bu durum hükümetçe genel bütçe dışından yapılan sağlık harcamaları, vatandaşın yaptığı ödemeler ve sağlık çalışanlarının özverili çalışmasıyla açıklanabilir.” (aa)