Bir müdür aranıyor

20 resmi başvuru
13 bin çalışanı ve çeyrek katrilyon bütçesiyle Türkiye'nin en önemli KİT'lerinden TRT'de Genel Müdür Yücel Yener'in görev süresi 18 Temmuz'da doluyor. Görev için düne kadar 20 kişi başvururken, sayının 50'yi aşacağı tahmin ediliyor.
'Favori'ler ise henüz harekete geçmedi.
Hükümet 'Yener' diyor
Başvuranlardan üçü 12 Temmuz'da RTÜK tarafından seçilerek hükümete sunulacak. Kulislerde, hükümetin tercihinin eski Genel Müdür Yücel Yener olacağı öne sürülüyor. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren de Ali Baransel lehinde kulis yapıyor.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğü için aday sayısı 20'ye
ulaştı. Ağır toplar ise beklemede.
TRT Genel Müdürü Yücel Yener'in görevi 18 Temmuz'da bitiyor. TRT Yasası uyarınca, genel müdür, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından teklif edilen üç aday arasından Bakanlar Kurulu'nca seçilerek atanıyor.
RTÜK'e, TRT Genel Müdürlüğü'ne seçilmek için başvuranla-rın sayısı 20'ye ulaştı. Ancak, 'ağır toplar', yani seçilme olasılığı yüksek isimler henüz başvurmadı.
Evren kuliste
TRT Genel Müdürü Yücel Yener başvuruda bulunmayan isimler arasında. Eski RTÜK Başkanı, Kenan Evren döneminde Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği yapan Ali Baransel ise nabız yokluyor. Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Baransel için Ankara'da temaslarda bulunduğu, koalisyon liderleriyle görüştüğü belirtiliyor.
RTÜK'ün göstereceği üç adaydan birinin hükümetin de desteklediği Yücel Yener olacağı belirtilirken, eski TRT Haber Dairesi başkanlarından, TBMM Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Şahap Alp de şanslı isimlerden biri.
Başvurular 11 Temmuz'da bitecek. RTÜK ertesi gün toplanarak adaylarını bildirecek. Atama da 18 Temmuz'a kadar yapılacak.
Aday enflasyonu
Genel Müdürlük için başvuran 20 adayın çoğunluğu TRT'den. Halen spikerlik yapan Bengül Erdamar da adaylar arasında. Besteci Kadri Şarman ile TRT'den Emin Yıldırım, Işık Özer, Yıldırım Başkırt, Sedat Üreten, Abdullah Halis Yazıcı, Tahir Aydoğdu, Süleyman Asan, Şener Şirin, RTÜK'ten Dai-re Başkanı Cengiz Özdiker, eski Anadolu Ajansı
Genel Müdürü ve TRT Haber Dairesi Başkanı Ceyhan Baytur, Hacettepe Üniversitesin'den Prof. Cihat Özönder, Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay'ın danışmanı Attila Şimşek ve Kültür Bakanlığı'ndan Remzi Özdilek de başvuranlar arasında sayılıyor.
Kanal D'den Mehmet Bülent Esmer, Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan Ensar Kılıç ve Gazi Üniversitesi'nden Prof. Nurettin Güz son başvuranlar arasında. Aday sayısının 50'yi aşması bekleniyor.
1964 yılında özel yasa ile tüzel kişiliğe sahip bir kurum olarak kurulan TRT, özel TV'lerin çıkışıyla 1990'lı yıllarda tekel özelliğini yitirdi. Özel sektör televizyonlarının 'renkli', 'dedikodulu' ve 'resmi olmayan' dili, halk için 'cazibe' unsuru olunca, Türkiye genelinde yüzde 98 izlenme imkânı bulunan TRT kan kaybetti.
50 dönümlük kompleks
TRT ilk atağını, Tunca Toksay' ın Genel Müdürlüğü döneminde kurduğu dev kompleksle yaptı. 50 dönüm arazi üzerine kurulan TRT sitesinde yer alan binaların yarattığı kullanım alanı 75 bin metrekare. Yücel Yener döneminde kullanım alanları gelir-gider dengesi de göz önüne alınarak 35 bin metrekareye indirildi.
Kurumdan alınan bilgilere göre, 2000 yılı sonuna kadar TRT' nin personel sayısı 6 bin 400'dü. 2001'de Türk Telekom'a bağlı olan vericilerin TRT'ye devriyle buradan da 1800 personel devralındı. Kurumun toplam personel sayısı 8 bin 200. Çalıştırdığı personel sayısının fazlalığıyla eleştirilen TRT'nin kendini savunmak için verdiği örnekler ise İtalyan RAI (10 bin 450 personel çalışıyor), İspanyol Kanalı (9 bin 500 kişi çalışıyor) ve İngiliz BBC televizyonu (26 bin personeli var).
Binlerce kişilik çiftlik!
Resmi olmayan bilgiler ise TRT çalışanları sayısının 'istisnai akitlilerle' birlikte 13 bine ulaştığı yönünde. Hatta, TRT çalışanları
sayısının her hafta sonu değiştiği ifade ediliyor. Çünkü hafta sonları oluşturulan komisyonların sözlü sınavlarıyla TRT'ye yeni elemanlar dahil ediliyor. Yücel Yener döneminde TRT'ye alınan personel sayısının 3 bin 500 olduğu ileri sürülüyor.
TRT 2001'de ikinci atağı başlattı. İlk değişiklik logoda oldu. Televizyon programlarını yeniledi ve habercilik anlayışını değiştirerek reyting savaşlarında ye-rini aldı. Temel amaçlardan biri reyting yarışıyla birlikte reklam pastasından daha fazla pay almak. Yener'in göreve geldiği tarihte yıllık 2 milyon dolar düzeyinde olduğu belirtilern reklam gelirlerinin 2000'de geldiği nokta 25 milyon dolar. TRT'nin temel gelirlerini reklam, elektrik
enerjisi üzerinden aktarılan pay ve bandrol ücretleri oluşturuyor.
Kurumun 2000 yılı bütçesi 240 trilyonken, 2001'de bütçe enflasyonla mücadele programı ve tasarruf tedbirleri kapsamında 231 trilyon liraya düşürüldü.
Açıköğretim ve yurtdışı yayınların getirdiği yük de dikkate alındığında, TRT'ye eleştirilerin haksızlığı vurulanıyor. TRT 'görev televizyonu' olarak adlandırılıyor ve özel televiyonlarla şartlarının eşit olmadığı, haksız rekabetle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.
Altı kanallı televizyon
TRT, altı kanalla yayınlarını sürdürüyor. TRT-1 haber, drama, müzik, eğlence, çocuk, gençlik ve spor programları ile 'aile kanalı' adını alıyor. TRT-2, belgesel, eğitim, kültür, haber, tartışma, açıkoturum, spor ve sanat programlarıyla 'bilgi kanalı' olarak adlandırılıyor.
TRT-3 kanalında ise belirli saatlerde TRT GAP ve Meclis'in çalıştığı saatlerde TBMM TV yayınları yapılıyor. TRT-4'de örgün ve yaygın eğitim programları ve müzik programları yayımlanırken, yurtdışına yönelik TRT TÜRK ve TRT INT kanallarından yayın yapılıyor. TRT, yurtiçinde İstanbul,
İzmir, Antalya, Çukurova, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon bölge müdürlükleri ve yurtdışında Berlin, Aşkabat, Washington, Bakü ve Kahire temsilcilikleriyle
hizmet veriyor.
Radyo-1, Radyo-2 (TRT FM), Radyo-3 ve Radyo-4 ile 24 saat ulusal düzeyde; Antalya, Erzurum, Çukurova, Trabzon, GAP-Diyarbakır ve Hatay il radyoları ile 200 saatlik bölgesel yayın yapılıyor. Ayrıca, Türkiye'nin
Sesi Radyosu yurtdışına yönelik 26 dilden yayın yapıyor.
Reklamda dördüncü
Ulusal yayın yapan 17 TV' nin reklam gelirleri resmi rakamlara, 2000'de 243 trilyon 944 milyar 325 milyon lira olarak yansıdı. 2001'in ilk dört aylık döneminde ise bu rakam 53 trilyon 875 milyar lira olarak belirlendi.
2000 yılı reklam pastasından en fazla payı 66.3 trilyon ile atv aldı, bunu 60.2 trilyonla Kanal D izledi. Show 47.2 trilyon ile üçüncü, TRT 13.1 trilyonla dördüncü oldu. 2001'in ilk dört ayında ise 14.7 trilyonla Kanal D birinci sırada, 11.8 trilyonla Show TV ikinci, 11.6 trilyonla atv üçüncü ve 3.4 trilyon lirayla TRT dördüncü sırada yer aldı.