Bir nüfus tartışması

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Arınç, nüfus artışının düşmesini, Başbakan Erdoğan ise 'kaliteli nüfus artışı' olmasını istedi.

ANKARA - Devletin zirvesi, dün Dünya Nüfus Günü'nü mesajlarla kutladı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç, nüfus artış oranının düşürülmesini isterken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kaliteli nüfus artışını savundu.
Sezer, mesajında nüfustaki artışın gelir dağılımını bozduğuna, işsizliğe, çarpık kentleşmeye, eğitim ve sağlıktaki sorunların büyümesine neden olduğuna işaret etti. Cumhurbaşkanı, bu yılki Dünya Nüfus Günü etkinliklerinin 'kadınların hayatını kurtarmak' konusuna odaklanmasını çok anlamlı buldu. Sorunların özünde eğitimsizlik olduğuna dikkat çeken Sezer, şöyle devam etti: "Kız ve erkek çocuklarının eşit eğitim olanaklarından yararlanması, sağlık hizmetlerine erişimi, yaşamlarının güvence altında olması, kız çocuklarının toplumsal ve ekonomik yönden güçlendirilmesi ve töre cinayeti gibi kadına yönelik şiddet uygulamalarının sonlandırılmasına ilişkin düzenlemeler yapılması, insanlığa karşı sorumluluğumuzdur."
Arınç: Nitelik önemli
TBMM Başkanı Arınç ise devletlerin gelişmişlik düzeyinin, sahip oldukları nüfusun çokluğuyla değil niteliğiyle ölçüldüğünü belirtti. Türkiye ve dünyanın en önemli sorunlarından birinin hızlı nüfus artışı olduğunu kaydeden Arınç, "Nüfus artışının kontrol altına alınmasıyla, milletimize daha iyi imkânlar sunulması, sağlıklı ve nitelikli nesiller yetiştirilerek yarınlarımızın güvenceye alınması sağlanacaktır" dedi.
Erdoğan: Hedef kaliteli nüfus artışı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı şöyle: "Dünya Nüfus Günü'nde, Türkiye için önemli olan kaliteli nüfus artışını sağlamaktır. Türkiye için büyük bir avantaj olan genç nüfusun donanımının artırılarak nitelikli bir yapıya kavuşturulması, gelişme potansiyelimize zenginlik katmaktadır. Yeni doğan çocuklarımıza sağlıklı, huzurlu ve refah dolu bir gelecek temin etme hedefimize, tüm kaynaklarımızın doğru ve akılcı kullanımıyla ulaşmak mümkün olacaktır. Bunun bilinci içinde olan Türkiye her geçen gün siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmesine devam edecektir."