Bir öğrenci öldü, üçü yaralı

Telesiyej faciası

Bursa'da, Sarıalan-Çobankaya arasında çalışan iki telesiyej kabini çarpıştı, Meral Işık adlı lise öğrencisi öldü. Kızılay kampına katılan ve günübirlik Uludağ'a çıkan öğrencilerden Sümeyye Kısakol, Gizem Taylan ve Aslıhan Keser ağır yaralandı.

BURSA - Uludağ'ı kuşbakışı görmek isteyen kızların gezisi faciayla sonuçlandı. Makaralarından boşalan telesiyejde 14 yaşındaki Meral Işık öldü. Üç genç kız yaralandı.
Kızılay'ın Mudanya Altıntaş Yaz Kampı'nda tatil yapan 154 öğrenci, Uludağ'dan inerken Çobankaya-Sarıalan arasında çalışan telesiyeje binmişti. Düzce'den gelen Meral Işık ile Sümeyye Kısakol'un bindiği telesiyej Kızpınarı mevkiinde, birden makaralarından boşalıp önündeki kapalı kabine çarptı.
20 metreden vadiye çakılan kızlardan Meral öldü, Sümeyye ağır yaralandı. Çarpmanın etkisiyle öndeki kapalı kabinde bulunan 16 yaşındaki Gizem Taylan'la 17 yaşındaki Aslıhan Keser de hafif yaralandı. Yaralılar hastaneye götürülürken Meral Işık'ın cesedi güçlükle vadiden çıkarılabildi.
Başarının ödülü ölüm
Meral Işık'ın Düzce Rıza Malatyalı İlköğretim Okulu'ndan bu yıl başarıyla mezun olduğu için kampa katıldığı anlaşıldı. Mudanya'daki kampta, illerinde başarılı olmuş, bugüne kadar deniz görmemiş, maddi durumu iyi olmayan 14-16 yaş arası çocuklar ağırlanıyordu.
3 kilometrelik Sarıalan-Çobankaya hattı beş yıl atıl kaldıktan sonra iki yıl önce açılmıştı. Telesiyej ve teleferiğin şiddetli rüzgârda çalışmadığını belirten yetkililer, kazanın olay saatinde poyraz çıkması ve telesiyejin 'tel atması' sonucu oluştuğunu düşünüyor.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak, 1965 yılından beri seferde olan telesiyejde 'ilk kez' böyle bir kazanın meydana geldiğini söyledi. Telesiyej, 2005'ten beri Büyükşehir Belediyesi'nce çalıştırılıyordu. Teleferiğin yılda bir, telesiyejlerinse iki-üç haftada bir rutin bakımdan geçtiği belirtildi. Olayla ilgili hem savcılık hem de Bursa Büyükşehir Belediyesi soruşturma başlattı. (dha, aa)