Bir ölüm, 10 öksüz çocuk

Kocaeli'nde dram

Kocaeli Gebze'deki trafik kazasında yaşamını yitiren Hanım Aydın, polis kayıtlarında 'ölümlü kaza', gazetelerde kısa bir haber olarak yer aldı. Hanım Aydın'ın yaşları beş ile 18 arasında değişen 10 çocuk annesi olduğu ise hiçbir kayda girmemişti.

KOCAELİ - Polis kayıtlarına; 'ölümlü kaza', gazetelerin üçüncü sayfalarındaki 'kısa' haberlere, "Kocaeli'nin Gebze ilçesinde çarpışan iki otomobilden biri durakta dolmuş bekleyen anne ile kızının üzerine devrildi. Anne öldü, kızı ile otomobillerde bulunan üç kişi yaralandı" diye geçti. Kayıtlara geçmeyen geride kalan 10 öksüzdü.
Bahattin Aydın, dört yıl önce memleketi Muş'ta bir karar verdi; artık burada, bu şartlarda 12 nüfusu doyurmanın imkânı yoktu. Önce 'İstanbul' diye düşündü. Ancak daha önce bu şehre göçen yakınlarının anlattıları, yedi tepeli şehrin artık taşının toprağının altın olmadığını gösteriyordu. Sonunda Kocaeli'nde karar kılındı. Deprem sonrası yeniden yapılanan kentte inşaatlarda iş bulma umudu daha yüksekti. Aydın ailesi 12 ferdiyle birlikte Gebze'ye geldi. Ancak baba Aydın mide rahatsızlığı ve fiziki yetersizlik yüzünden iş bulmakta zorlandı. Değişen sadece mekân olmuştu. Yoksulluk Muş'takinin aynıydı. Yaşları beş ile 18 arasında 10 çocuğu olan aile, Sırasöğütler Mahallesi'ndeki gecekonduda zaman zaman Gebze Kaymakamlığı'ndan aldıkları yardımla hayatta kalmaya çalışıyordu.
Hepsinin ayrı derdi var
Geçtiğimiz pazartesi günü meydana gelen bir trafik kazası, Aydın ailesinin zaten kolay olmayan hayatını daha da zorlaştırdı. İki otomobil çarpıştı, araçlardan biri Hanım Aydın ile kızı Rojbin Aydın'ın üzerine devrildi. Anne Aydın öldü, kızı yaralandı.
Hanım Aydın'ın geride kalan 10 çocuğundan 19 yaşındaki Hivda, resmi nikâh yapılmadan evlendirilmiş. Geçirdiği bir kaza sonrası ayağına platin takılan 18 yaşındaki Erdal da işsiz. Çocuklardan Murat, Fırat ve Rojda ilköğretim mezunu, Ruken, Samet ve Hamdi ilköğretim öğrencisi, Muhammed henüz beş yaşında. Baba Aydın, kazada ağır yaralanan ve yoğun bakımda olan 11 yaşındaki Rojbin'in başında bekliyor. Bir aile dram yaşıyor.