Bir özgürlük kriteri: Siz de sözleşmeli olmasaydınız!

Bir özgürlük kriteri: Siz de sözleşmeli olmasaydınız!
Bir özgürlük kriteri: Siz de sözleşmeli olmasaydınız!

Sözleşmeli öğretmen Filiz Küçükhacer ile Çubukçu nun önceki günkü diyaloğu kameralara da yansıdı. FOTOĞRAF: ÖZGÜN TİRAN / AA

Haber: ALİ ÜMİT ÜLKER / Arşivi

KIRKLARELİ/ ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, öğretmen Ahmet Fazlı Elçi’nin hamallık yaparken ölümünden sadece bir gün önce, bir grup öğretmenle öğretmenlerin kadro durumlarından kaynaklanan farklılıklar nedeniyle gerginlik yaşamıştı.
Bakan Çubukçu 5 Ağustos Perşembe günü Kırklareli ziyareti sırasında bir kafeye de uğradı ve vatandaşlara “Biz sizden AK Parti olarak evet oyu verin demiyoruz. Siz halkımızın özgür iradesi ile referanduma giderek en doğru yolu seçmenizi istiyoruz” dedi. İstanbul’a dönmek üzere makam aracına binerken Bakan Çubukçu’nun yanına gelerek Ağrı ’da sözleşmeli olarak öğretmenlik yaptığını belirten Filiz Küçükhacer “Öğretmenlerimizi, ülkemizde sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler olarak siz bölmediniz mi? Nasıl oluyorda sizler şimdi eşitlikten ve haktan bahsediyorsunuz. Madem aynı işi yapıyoruz nasıl eşitiz. İşimizi yaparken neden aynı ücreti alamıyoruz. Siz sözleşmeli öğretmenliği kaldıracağınızı söylediniz, fakat hâlâ sözleşmeli öğretmen alıyorsunuz” dedi.
Bu sözler üzerine bakan Çubukçu, “Siz sözleşmeli öğretmenliğe başvurmayabilirdiniz. Öğretmenlik anlatma olduğu kadar da dinleme sanatıdır. Sözleşmeli olarak başvurmayabilirdiniz. Öğretmenlik ülkemizde çok saygılı bir meslek olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde öğretmelerimiz çalışma koşullarını tercih etme hakkı olduğu kadar, öğrencilerimizin de eğitim hakları var. Ağrı’daki öğrencilerin de sizin gibi öğretmenlere ihtiyacı var” diye cevap verdi. Ardından makam aracına binerek İstanbul’a gitti.
Bu olay basına ‘Bakan  Nimet hanım öğretmeni azarladı’, ‘Bakan ’dan sözleşmeli öğretmene şok cevap’ gibi başlıklarla yansıyınca dün MEB bir açıklama yaptı. Açıklamada “Kameralar önünde gerçekleşen görüşmede, herhangi bir azarlama hiçbir şekilde söz konusu olmayıp, öğretmenlerimizin sert üslubuna rağmen, sayın Bakan, büyük bir saygı ile öğretmenlerimizi dinlemiş ve nezaketle öğretmenlerimize cevap vermiştir” denildi. (Radikal)