Bir özürle hayat tarzına saldırı hallolacak mı?

Bir özürle hayat tarzına saldırı hallolacak mı?
Bir özürle hayat tarzına saldırı hallolacak mı?
'Şarap içiliyor' gerekçesiyle Topkapı Sarayı'nı sopalarıyla basan Alperen Ocakları sanatçı İdil Biret'den çiçeklerle özür diledi

 

İSTANBUL -  Topkapı Sarayı'ndaki olaylı konser sonrası ünlü piyanist İdil Biret'e çiçek sunarak, 3 gün önceki konser sırasında yaşanan olaylarla ilgili özür diledi.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın odasında gerçekleşen buluşmaya İdil Biret, eşi Şefik Büyükerşen ile birlikte geldi. Görüşmeye, Gürgür'ün yanı sıra Alperen Ocakları İstanbul İkinci Başkanı Talat Ardıç, il yöneticisi Fatih Yılmaz ve BBP Kağıthane İlçe Başkanı Tolga Aral da katıldı.  Buluşmada, Alperen Ocakları Genel Başkanı Gürgür, İdil Biret'e bir buket çiçek sunarak, özür diledi. İdil Biret de Gürgür ve beraberindekilere, Fransız bir yazar tarafından kaleme alınan ve kendi hayatının anlatıldığı "Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti: İdil Biret" adlı kitabı ile bir CD'sini hediye etti.

Buluşma sonrasında kameraların karşısına geçen Alperen Ocakları Genel Başkanı Abdullah Gürgür, İdil Biret'in kendilerini çok nazikçe karşıladığını ve Biret'in de bu olaylardan rahatsızlık duyduğunu söylediğini aktardı.
Gürgür, "Bu gerginliğin sona ermesi için böyle bir girişim yaptık. Sanatçının kendisiyle alakalı bir tepki olmadığını, tepkinin afişleri organize eden firmaya yönelik olduğunu söyledik" dedi.  Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'a da çağrı yapan Gürgür, Günay'ı Alperen Ocakları'na davet ettiklerini kaydetti.

 

SOPALARLA BASMIŞLARDI

Piyanist İdil Biret'in, bir içki firmasının sporsorluk yaptığı konseri Alperen Ocakları üyesi bir grup tarafından basılmak istenmiş, grup içeride şarap içildiğini belirterek ellerinde sopalarla  tekbir getirmiş ve konser afişlerini yakmıştı.
Olayın ardından Alperen Ocakları Genel Başkanı Abdullah Gürgür,  İdil Biret'i arayıp özür dilemişti. Biret'in eşi ile konuşan Gürgür, ''demokratik bir tepkiydi ancak daha yumuşak şekilde gösterilebilirdi'' demişti.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da Topkapı Sarayı dışında yaşanan olaylara ilişkin inceleme başlatmıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Küçük bir grup olsa bile bu can sıkıcı, mide bulandırıcı" demişti. Bu söze BBP ve Alperenler sert tepki göstermişti.