Bir 'pardon' öyküsü: Masumdu 1.5 yıl yattı

Samsunlu Tevfik Akkuş, cinayet silahındaki parmak izi ile kan örnekleri tutmadığı halde 18.5 ay hapis yattı. Mahkemenin dikkate almadığı deliller sayesinde dosya Yargıtay'dan döndü ve beraat çıktı. Akkuş'un açtığı dava ise 1.5 yıldır sürüyor.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - "Haksız yere 18.5 ay cezaevinde yatmak... Onun acısı nedir biliyor musunuz? Dünyamız yıkıldı. Sürekli ağladım. Birinin kapıyı açıp 'Suçsuzluğunuz anlaşıldı' demesini bekledim. Ailem dışarıda, ben içeride ağladım. 18.5 ay az zaman değil."
Samsunlu Tevfik Akkuş söylüyor bunları. Akkuş, devletin 18.5 aylık tutukluluktan sonra 'pardon' dediği kişilerden sadece biri. İşlenen bir cinayetle ilgili parmak izi, kan örnekleri tutmadığı halde yerel mahkemeden müebbet hapis cezası aldı. Her şeyin bittiğini düşündüğünde deliller Yargıtay'daki temyiz duruşmasına yetiştirildi. Yüksek Mahkeme Akkuş'un haksız yere cezaevinde olduğuna hükmetti ve Akkuş, yeniden yargılanıp, beraat etti.
Cinayet anında evdeydi
Samsun'un Çarşamba ilçesinde 2001 yılında öldürülen Seyfettin Akçam'ın katil zanlılarından biri Akkuş'tu. İddiaya göre; Akkuş cinayeti, Akçam'ın eşiyle gerçekleştirmiş, silahı ateşlemişti. Akkuş, ısrarla cinayeti kendisinin işlemediğini, olay günü evinde olduğunu söyledi. Buna çocukları da tanıktı. 10 aylık tutukluluktan sonra Akkuş, kriminal rapor, adli tıp raporu ve dosya kapsamı doğrultusunda silahtaki parmak izlerinin kendisine ait olmadığı anlaşılınca serbest bırakıldı. Ancak mahkeme kararını vermişti. Akkuş, Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği 'müebbet hapis' cezası üzerine yine cezaevine girdi. Tevfik Akkuş, kendisini ziyarete gelen avukatına sürekli olarak intihardan bahsediyordu.
Bu sırada Yargıtay'daki duruşma zamanı geldi. Yerel mahkemenin dikkate almadığı deliller avukatları tarafından Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ndeki duruşmada mahkemeye sunuldu. Bunun üzerine mahkeme Akkuş'un cinayetle ilgisi olmadığı için tahliyesine, davanın da yeniden görülmesine karar verdi. İkinci yargılamada Akkuş beraat etti ve karar kesinleşti. Ancak tüm bu süreç sonunda Akkuş toplam 18.5 ay cezaevinde kalmıştı. Bunun üzerine dava açmaya karar verdi. Adalet Bakanlığı aleyhine 43 milyar TL maddi ve 50 milyar TL'lik manevi tazminat davası açtı. Ancak 1,5 yıla yakın zaman geçtiği halde bu dava sonuçlanmadı. Avukatlar, eldeki delillere karşın dosyanın yerel mahkeme ve Yargıtay'da uzun süre kaldığını, raporların gelmesinin uzun zaman aldığını belirterek, mağduriyetin giderilmesi için açılan tazminat davasının buna rağmen uzadıkça uzadığını söylüyor.
Olay olduğunda Çarşamba Şeker Fabrikası'nda sağlık memuru olarak çalışan 10 çocuklu Akkuş, yaşadıklarının etkisinden kurtulamıyor. Cezaevinde geçen 18.5 ayın sonunda devletin 'pardon' demesini kabul edemeyen Akkuş, duygularını şöyle anlatıyor:
"Bütün dünyam, yıkıldı. Çocuklarım okulda 'katilin çocuğu' damgası yedi. Takdir alan çocuklar okulu bırakmak zorunda kaldı. Her şeyimiz bitti, viran oldu. Haksız yere 18.5 ay yatmak. Onun acısı nedir biliyor musunuz? 18.5 ay ne uyudum ne yemek yedim. Hep ağladım. Ailem dışarıda ağladı, ben içeride ağladım. Her kapı sesinde irkiliyordum. Biri gelip 'Senin suçsuzluğun anlaşıldı' diyecek diye bekledim. Hâlâ aklım başımda değil. İşimi geri alamadım. Sağlık memuruyken şimdi fabrikada geçici görevlerde çalışıyorum. Suçsuzum ama işime dönemiyorum. Mahkeme iyi bir inceleme yapsaydı, hiç cezaevine girmeme bile gerek yoktu. Yargıtay olmasa bizim gibi olanların durumu çok kötü olurdu. Eğer tazminat davasını kazanamazsam babamın bir evi var onu satarım yine de AİHM'ye giderim."


    http://www.radikal.com.tr/7637057637050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.