Bir pozisyon tartışması!

Zafer Sarı'nın heykeli 'fazla müstehcen' bulundu.


Bu heykele itiraz var

Antalya'nın Kemer ilçesinde geçen hafta açılan heykel tartışma yarattı. Kemer'in eski Belediye Başkanı Mustafa Gül '40 kişi heykeli taşlayacağını söyledi' diyerek eseri kaymakama şikâyet etti. AKP'li Zafer Yaman sordu: Sonraki pozisyon ne?

ANTALYA - Liman Caddesi'nde birbirini kucaklayan altı metrelik kadın ve erkek figüründen oluşan heykelin alt kısmında Kemer yazıyor. Kadın figürünün kolları arasından sular akıyor. Antalya'nın turistlik ilçesi Kemer şimdi Belediye Başkanı Hasan Şeker'in katılımıyla geçen hafta açılışı yapılan heykeltıraş Zafer Sarı'nın eserini konuşuyor.
Kaymakama şikâyet
Kemer'in CHP'li eski Belediye Başkanı Mustafa Gül, 'fazla müstehcen' diye nitelediği heykelin kaldırılması talebiyle Kemer Kaymakamlığı'na başvurdu. Heykelin, genç kızların ahlakını ve ailelerin huzurunu bozduğunu ileri süren Gül şöyle konuştu: "Heykelin dikilmesinin ardından vatandaşlar sürekli beni arayıp şikâyetlerini iletti. En son da 40 kişilik bir grup yanıma geldi ve heykeli yıkacaklarını, taşlayacaklarını söyledi. Sanat eserlerine saygılıyız ama böyle bir heykel Kemer'in göbeğine konulamaz. Kemer'de sadece turistler yaşamıyor, genç kızlarımız ve ailelerimiz de var. Onların ahlakının bozulmasına müsaade etmeyiz."
'Kadınlara saldırı'
AKP Kemer İlçe Başkanı Zafer Yaman, düzenlediği basın toplantısında "Ben o heykele baktığım zaman utanıyorum. Bundan sonraki heykelleri pozisyonu değiştirerek mi yapacaklar" dedi. Eserin kadınlara bir saldırı olduğunu iddia eden Yaman, Belediye Başkanı Şeker'in 'Heykel yapmaya devam edeceğiz' açıklamasını hatırlatarak şöyle konuşuyor: "Bundan sonraki heykelleri pozisyonu değiştirerek mi yapacaklar? Ben o heykele baktığım zaman utanıyorum. Öncelikle Türkiye'deki ve dünyadaki kadınlar böyle bir heykeli hak etmiyor. Bu heykel kadın haklarına saldırıdır. Kadın haklarından başka her şeye sahip çıkan kadın derneklerine de buradan çağrıda bulunuyorum; bu konuyla ilgilensinler."
'Aşk ve sevgiyi anlatıyor'
Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker, dünyanın birçok yerinde bu şekilde heykeller olduğunu belirtti. Turistlerin heykelin önünde fotoğraf çektirmek için sıraya girdiğini vurgulayan Belediye Başkanı Şeker, "Sanatçıdır, yapmıştır. Sanatçılara saygı gösteririm. Sonuçta bu, bir metal" dedi. Heykeltıraş Sarı da tepkilere şaşırdığını söyledi: "Eser aşk ve sevgiyi anlatıyor. Saf duyguların bu şekilde kirletilmesinden üzüntülüyüm."
'Müstehcenliği bırak, sanatsallığa bak'
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Mümtaz Demirkalp, "Sanat dediğimiz şey sanatçının yorumudur. Müstehcendir, değildir, öyledir böyledir diye yorum yapmadan önce sanatsal değeri var mı yok mu ona bakmak lazım" diye konuştu. Mümtüz Demirkalp'e göre en büyük eksiklik, kamusal alana heykel yerleştirirken bilirkişilerin görüşlerinin alınmaması. (Radikal, dha, aa)Sanatın içine tükürmek pahalıya mal oldu
Türkiye'de daha önce de birçok heykel kavgası yaşandı. Bunlardan en bilineni Melih Gökçek'le heykeltıraş Mehmet Aksoy arasında gerçekleşti. 1994 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra Gökçek, Aksoy'un Altınpark'ta bulunan 'Periler Ülkesinde' heykelinin orgazmı anlattığını ileri sürdü ve 'Ben böyle sanatın içine tükürüm" dedi. Gökçek heykeli de kaldırttı. Ancak bu tükürük pahalıya mal oldu. Mahkeme Aksoy'a o zamanın rakamıyla 1 milyar 342 milyon lira tazminat ödenmesine karar kıldı. Heykellerin müstehcenliği konusunda yaşanan diğer tartışmalar:
Antalya: 2004 yılında heykeltıraş Meret Özerov tarafından yapılan Bergama Kralı 2'nci Attalos'un heykeli uzun süren tartışmalardan sonra açıldı. Birçok kişi Kral 2'nci Attalos'un sapık olduğunu iddia etmiş, heykelin dikilmesine karşı çıkılmıştı.
Balıkesir: Edremit'te 2000 yılında Sarı Kız heykeline göğsü açık diye tepki gösterildi.
O dönem açık olan Fazilet Partisi 1987'den beri ilçenin simgesi olan heykel konusunu Belediye Meclisi'ne getirdi. Dönemin MHP'li Belediye Başkanı Tuncay Kılıç da, "Bu memlekette neyi doğru yapmışlar ki?" diyerek tepkiye hak verdi. Ancak heykele dokunulmadı.