Bir Refah Partili'nin inanılmaz değişimi

Bir Refah Partili'nin inanılmaz değişimi
Bir Refah Partili'nin inanılmaz değişimi

Bir zamanlar Refah Partisi milletvekili olarak Erbakan?ın yanında yer alan İsmail Yılmaz, görünüşünü de değiştirdi, hayatını da (solda şarkı söyleyen). FOTOĞRAF: DHA FOTOĞRAF: ELİF DEMİRCİ / DHA

Haber: ELİF DEMİRCİ / Arşivi

İZMİR - Kapatılan Refah Partisi’nin çember sakallı eski milletvekili, AK Partili İsmail Yılmaz, Balçova Termal Tesisleri’nde sahneye çıkıyor. 
İzmir’in Bayındır ilçesinde, muhafazakâr bir ailenin oğlu olan İsmail Yılmaz, Tekirdağ İmam Hatip Lisesi’ne gitti. İsmail Yılmaz, Milli Selamet Partisi Gençlik Kolları’yla o dönemde tanıştı. Sakarya’da makina mühendisliği okurken aynı zamanda Milli Türk Talebe Birliği’nin gençlik örgütü Akıncılar’dandı. Devlet Su İşleri’nde çalışırken aktif siyaset yapabilmek için memuriyetten istifa edip, 1990 yılında İzmir’de sürücü kursu açtı. Aynı yıl Refah Partisi’ne üye oldu ve iki yıl içinde İzmir İl Başkanlığı koltuğuna oturdu.
1995 yılında RP’den İzmir Milletvekili seçilerek, Meclis’e girdi. RP’nin kapatılmasıyla kurulan Fazilet Partisi’nde üye olarak görev aldı. Kuruluşuyla AK Parti’ye geçti, İl Genel Meclisi Başkanı seçildi. Yerel seçimde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı oldu. Aday gösterilmeyince aktif siyasetten sahneye çekildi. 
RP yıllarının çember sakallı, tutucu siyasetçisi, İl Genel Meclisi Başkanı olduğu dönemde kendini değiştirdi. Yılmaz bir zamanlar İl Genel Meclisi Başkanı olarak yöneticisi olduğu İzmir Valiliği’ne ait Balçova Termal Tesisleri’nin restoranında sahneye çıkıyor. Yılmaz, yerel seçimden bu yana her perşembe günü çoğunluğunu  turistlerin oluşturduğu topluluğa şarkı söylüyor. Nevzat Tanır’ın piyanosu eşliğinde Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserlerinin yanı sıra dinleyiciden gelen popüler şarkı isteklerini de geri çevirmeyen Yılmaz, halinden memnun:
“Bunu hobi amaçlı yapıyorum.  Özellikle kışın dinleyici grubu 150 kişiyi buluyor. Bunların çoğunluğu kadın. Sesimi beğeniyorlar, sadece beni dinlemek için gelenler bile var. Repertuvarım geniş. Mikrofonsuz çıplak sesle söylüyorum. Bu çok büyük bir keyif, siyasetle kıyaslayamam bile.”