Bir savcı karanlık geçmişi özel yetkiyle araştıracak

Bir savcı karanlık geçmişi özel yetkiyle araştıracak
Bir savcı karanlık geçmişi özel yetkiyle araştıracak

Şırnak?ınGüçlükonak ilçesinde bir minibüs tarandıktan sonra ateşe verildi, 11 kişi öldü.

DİYARBAKIR - Ergenekon operasyonları ile gündeme gelen Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki faili meçhul dosyaları yeniden soruşturmak için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, özel yetkili bir Cumhuriyet savcısı görevlendirdi. Yeniden açılacak olan dosyalar arasında, Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden’in öldürülmesi, Musa Anter cinayeti ve Güçlükonak katliamı dosyaları bulunuyor.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, faili meçhul olay dosyalarını bir araya getirerek, bu soruşturmaların yeniden yürütülmesi için özel yetkili bir savcıya görev verdi. ‘Haklarında daimi arama kararı bulunan dosyalar’ olarak kayıtlara geçen faili meçhul olay dosyaları arasında, Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da öldürülmesi, Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden’in 14 Ağustos 1995 tarihinde, Mardin’in Savur İlçesi’nde iki koruması ile şehit edilmesi, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın 22 Ekim 1993’te Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde şehit edilmesi, Şırnak’ın Güçlükonak İlçesi’ne bağlı Koçyurdu Köyü’nde 1996’da içerisinde 11 kişinin bulunduğu minibüsün uzun namlulu silahlarla tarandıktan sonra ateşe verilmesi dosyaları da bulunuyor.
Faili meçhul dosyalar için görevlendirilen özel yetkili savcının, Güçlükonak katliamı için bazı basın yayın organlarında açıklamalarda bulunan dönemin Devlet Bakanı Adnan Ekmen’in de ifadesine başvuracağı öğrenildi. Özel yetkili Cumhuriyet savcısının yürüttüğü soruşturmalar arasında olan Diyarbakır’ın Koşuyolu Parkı’nda 12 Eylül 2006’da termosa konulan bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu yedisi çocuk 10 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak üç kişi tutuklanmıştı. Aynı Savcı, itirafçı Abdulkadir Aygan’ın 1990’lı yıllarda iki kişinin ölümü ile ilgili iddiaları nedeniyle başlatılan kazılarla ilgili soruşturmayı yürütmüştü. Silvan ve Hani ilçesinde kazılar yaptırmıştı.  (dha)