Bir şey Işıkara'yı tedirgin ediyor

Düzce depremi anıldı

12 Kasım Düzce depreminin 8. yıldönümünde düzenlenen konferansta Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, "2003'ten beri Türkiye'de 6 ile 6.9 arasında bir tek depremin olmaması beni tedirgin ediyor" dedi.

İSTANBUL - Düzce depreminin sekizinci yıldönümünde deprem uzmanlarının açıklamaları unutulan depremi yine gündeme getirdi. Kızılay Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 2003 yılından bu yana Türkiye'de 6 ve 6.9 arasında deprem yaşanmamasının kendisini tedirgin ettiğini söyledi.
12 Kasım 1999 depreminin yıldönümü nedeniyle Düzce'de düzenlenen Türk Kızılayı Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma projesinin tanıtıldığı toplantıya katılan Işıkara, şöyle konuştu:
"1 Mayıs 2003'ten beri Türkiye'de 6 ve 6.9 büyüklüğü arasında bir deprem yaşanmadı. Yine 12 Kasım 1999'dan sonra da 7'nin üzerinde bir deprem yok. Bu beni rahatsız ediyor. Bu veriler, bu depremin olması gerektiğini söylüyor. Ama olmadı. Onun için rahatsız oluyorum. 'Deprem olacak mı?' sorusu yerine, 'Ben depreme hazır mıyım?' diye sormamız gerekir. Marmara'da iki potansiyel var. Birisi adaların güneybatısı, diğeri de Gemlik. Gemlik' teki kol, Kuzey Anadadolu Fayı'nın güney kolu. Burada olacak depremi Gölcük' teki gibi hissederiz. Adaların güneybatısında olacak depremiyse ciddi anlamda yaşarız. Ancak Marmara Denizi'nde tusunami olmaz."
İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür ise geçen hafta Bolu'da katıldığı bir konferansta Marmara Denizi'nin altında 1999 depremi öncesindeki kadar yoğun gaz ve petrol çıkışı tespit ettiklerini söylemişti.