Bir sığınmaevi kapısında 2 bin kadın

Üç katlı bir bina. 30 odası, 250 kadın ve çocukla tıklım tıklım dolu. Ancak dışarıdaki 'çaresiz' 2 bin kadın daha bu binanın 'güvenli' çatısı altına girmek için sırada bekliyor... Burası, Konya'nın Selçuklu ilçesi Sancak Mahallesi'ndeki, Şefkat-Der'e bağlı Kadın Sığınmaevi.
Türkiye'de töre ve şiddet kıskacındaki kadınlara kucak açacak sadece 30 sığınmaevi var.
Haber: ÖZLEM DOĞAN / Arşivi

KONYA - Üç katlı bir bina. 30 odası, 250 kadın ve çocukla tıklım tıklım dolu. Ancak dışarıdaki 'çaresiz' 2 bin kadın daha bu binanın 'güvenli' çatısı altına girmek için sırada bekliyor... Burası, Konya'nın Selçuklu ilçesi Sancak Mahallesi'ndeki, Şefkat-Der'e bağlı Kadın Sığınmaevi.
Türkiye'de töre ve şiddet kıskacındaki kadınlara kucak açacak sadece 30 sığınmaevi var. Bu sayının yetersizliği, 10 Ocak'ta İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun, belediyelerden sığınmaevi açmalarını isteyen genelgesiyle de teyit edilmişti. Ancak dün Konya'dan gelen bir haber, çaresizliğin boyutlarını gösterdi.
Konya Kadın Sığınmaevi Başkan Yardımcısı Ayfer Erel, gelen taleplere yanıt veremediklerini, 2 bin kişinin sığınmaevine girmek için sırada beklediğini söyledi.
Türkiye'de şefkatevlerinin sayısı ve kapasitesinin çok az olduğunu söyleyen Erel, "En büyüğünün Konya'da olduğunu tahmin ediyoruz. Özellikle televizyon ve gazetelerde sığınmaevine ilişkin haberlerin yayınlamması talebi de artırdı. Ülkemizin dört yanından arayıp, gelip burada kalmak istediklerini söylüyorlar. Ancak maddi imkânların kısıtlı olması ve boş yer bulunmaması nedeniyle taleplere cevap veremiyoruz" dedi. Erel'in verdiği bilgiye göre şiddet mağduru kadınlar, çocuklarını da yanında getiriyor. Bazılarının beş-10 çocuğu var. Anneleri gibi çocuklar da zor koşullar altında hayatını sürdürüyor. Düzenli beslenemedikleri gibi, eğitimlerini de sürdüremiyorlar. Sığınmaevi bağışlarla geçinmeye çalışıyor ancak aşırı talep, yönetimi zorluyor.
Binadaki 250 kişi, 30 odayı paylaşıyor. Bazı odalarda 10 kişi birlikte kalıyor. Nüfus çok mekân dar gibi görünse de, kimse halinden yakınmıyor. Sığınmaevi sadece Türkiye'nin şiddet mağduru kadınlarına değil, Somalili mültecilere de kucak açmış durumda. Somalili kadınlardan 30 yaşındaki Safiye Haji Osman'ın hayat hikâyesi 12 Ocak tarihli gazete sayfalarına yansımıştı.
Darısı diğer Safiye'lerin başına
Safiye'nin Somali'deki evi sekiz ay önce silahlı bir grupça basılmış, kocası öldürülürken kendisi de tecavüze uğramıştı. Hamile kaldığını anlayan Safiye, 'Somali töresi' korkusu yüzünden, ne tecavüzü ne taşıdığı canı ailesine söyleyebilmişti. Durumunu Birleşmiş Milletler'in Somali'deki temsilciliklerine iletebilen Safiye, Birleşmiş Milletler ile sivil toplum örgütlerinin temasları sonucu, altı ay önce üç ve dört yaşındaki iki oğlu ve karnındaki bebeğiyle Konya'daki sığınmaevinde huzur bulmuştu. Safiye'nin 'Konyalı' kızı Koowsar' burada doğarken, onun kadar 'şanslı' olmayan birçok kadın, sığınmaevinden gelecek, "Yerimiz açıldı, sizi alabiliriz" haberini bekliyor.