Bir sınav daha bitti

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye'de 81 il ve 34 ilçe merkezi ile yurtdışında Lefkoşa, Cidde, Riyad, Medine ve Trablus'ta yapıldı.

İSTANBUL/ANKARA - Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye'de 81 il ve 34 ilçe merkezi ile yurtdışında Lefkoşa, Cidde, Riyad, Medine ve Trablus'ta yapıldı. Sınavın 'parasız' yatılılık kısmına ilköğretim 8. sınıf öğrencileri ile lise 1 ve 2. sınıf öğrencileri, 'bursluluk' kısmına ise ilköğretimin 4-8. sınıf öğrencileri ile lise 1 ve 2. sınıf öğrencileri katıldı.
Sınav için toplam 616 bin 20 öğrenci başvurdu. Sınav sonuçları, ağustos ayının ikinci haftasında açıklanacak. Yatılı olarak okumaya hak kazanan öğrencilerin kayıtları 27 Ağustos-7 Eylül tarihlerinde, bursluluğu kazananların ise 17 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında yapılacak. DPY kontenjanlarının yüzde 15'i Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu kapsamına giren çocuklara, yüzde 30'u oturduğu yerde devam edeceği ilköğretim okulu bulunmayanlarla maddi imkândan yoksun çocuklara, yüzde 25'i öğretmen çocuklarına, yüzde 30'u da diğerlerine ayrıldı.
Yabancı Dil Sınavı bugün
Üniversitelerin yabancı dille ilgili bölümlerinde okumak isteyen adayların gireceği Yabancı Dil Sınavı, bugün yapılacak. Sınava, geçen hafta yapılan Öğrenci Seçme Sınavı'na katılan 38 bin 855 aday girecek. 40 merkez ile Lefkoşa'da gerçekleştirilecek sınav, saat 09.30'da başlayacak.