Bir skandalın anatomisi

Alaattin Çakıcı'nın, yurtdışına kaçmasıyla ilgili Beşiktaş Kulübü'nün adının da karıştığı skandallar zinciri 'ünlüler' geçidine döndü.

İSTANBUL - Alaattin Çakıcı'nın, yurtdışına kaçmasıyla ilgili Beşiktaş Kulübü'nün adının da karıştığı skandallar zinciri 'ünlüler' geçidine döndü. Firar skandalında, Alaattin Çakıcı'yla bir şekilde ilişki kuranlar, ya yürütülen soruşturmayla ya da Emniyet'in dinlediği telefon kayıtlarıyla bir bir ortaya döküldü. Son 20 yıldır medyanın gündeminden düşmeyen Alaattin Çakıcı, 3 Mayıs'ta İstanbul DGM'nin hakkında 'çete kurmak ve Türkbank ihalesi' yüzünden tutuklama kararı verdiği gün İbrahim Arı adına düzenlenmiş sahte pasaportla ve Beşiktaş Kulübü için aldığı İtalya vizesiyle Antalya gümrüğünden çıkış yaptığı belirlendi.
'Şampiyonlukta payımız var'
Futbol dünyasıyla yakın ilişkiler içinde olan Beşiktaş taraftarı ve kongre üyesi Çakıcı'nın kimi maçlarda futbolcu ya da hakemlere müdahale ettiği söylentileri yayıldı. Çakıcı'nın dinlenen telefon görüşmelerinde,
"Şampiyonlukta bizim hiç mi payımız yok" sözleriyle Sinan Engin'e sitem ettiği de basına yansıdı. İşte Türkiye'de, son 20 yıldaki akçeli ve kanlı işlerde adı her zaman duyulan Çakıcı'yla adı anılanlar şöyle:
Sinan Engin: Skandal ortaya çıkana dek Beşiktaş Kulübü futbol menajeriydi. Emniyet'in dinlediği telefonlarda, Alaattin Çakıcı ve kardeşi Gencay Çakıcı ile 62 telefon görüşmesi yaptığı ortaya çıktı. Çakıcı'nın vize işlemlerinde kullanılan belgelerde imzası olduğu anlaşıldı. Beşiktaş'la ilişkisi kesildi.
Serdar Bilgili: Takımı Fenerbahçe'ye mağlup olunca taraftarlarının ettiği küfürler nedeniyle Beşiktaş Kulübü'nün başkanlığından istifa ettiğini açıkladı. Ancak Maraton programında Erman Toroğlu, bu gerekçeye inanmadığını söyledi. İstifadan bir ay sonra Alaattin Çakıcı skandalı patlak verdi. Çakıcı'nın vize işlemlerinde kullanılan imzasının sahte olduğunu açıkladı.
Bilgi basına nasız sızdırıldı?
Muzaffer Yalçın: Çakıcı'nın kaçış olayını soruşturan İstanbul DGM Savcısı. Sinan Engin ve diğen zanlıların ifadelerini aldı. Çakıcı ailesiyle arasındaki telefon trafiği nedeniyle tutuklanması beklenen Sinan Engin'i serbest bıraktı. Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Altaylı'nın 21 Mayıs tarihli yazısına göre, Engin'in serbest bırakılması üzerine çileden çıkan polis, savcı Yalçın'ın Beşiktaş kongre üyesi olduğunu öğrendi ve elindeki bilgileri basına sızdırdı.
Meçhul Emniyet Müdürü: Gazeteci Yalçın Doğan, bir yazısında, gittiği bir gece kulübünde Sinan Engin ve Alaattin Çakıcı ile yanlarında tanımadığı iki kişiyi gördüğünü yazdı. Star gazetesinde ise Çakıcı ve Engin'le masada bulunan kişilerden birinin 'önemli bir ilin emniyet müdürü' olduğu iddia edildi. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, meçhul polis müdürünün kimliğini araştırdıklarını söyledi.
Sergen Yalçın: Halen Beşiktaş'ta top koşturmakta olan futbolcu, borsa spekülatörlüğünden sabıkası olan eski futbolcu Mecnur Çolak'ın batırdığı paraların tahsil edilmesiyle ilgili Alaattin Çakıcı'dan telefonla 'yardım isterken' polisin kayıtlarına takıldı.
Rıdvan Dilmen: Eski Fenerbahçeli futbolcu da Sergen gibi, Mecnur Çolak'ın batırdığı paralarının peşindeyken Emniyet'in dinlemeye aldığı telefonlar sayesinde yakalandı.
Kerem Eymür: Ala-attin Çakıcı'nın firarı ortaya çıkana dek Beşiktaş kulübünün pasaport ve vize işlemlerinin yürütüldüğü Beşiktaş Travel Şirketi'nin genel müdür yardımcısıydı. Skandaldan sonra kulüp yönetimince işine son verildiği açıklandı. Kerem Eymür'ün, eski MİT'çi Mehmet Eymür'ün akrabası olduğu ortaya çıktı.
Mehmet Eymür: MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı. Susurluk skandalında da adı sıkça anılan Eymür, Çakıcı skandalına da akrabası ve eski iş ortağı nedeniyle dolaylı yoldan bulaştı. Çakıcı'yı Rodos'a kaçıran teknenin sahibi Mehmet Salih Hantal'ın 1980' li yıllarda Eymür ile ortak iş yaptığı anlaşıldı. Eymür ile Hantal'ın eski MİT'çi ve Susurluk davası hükümlüsü Korkut Eken ve Nurullah Ayan birlikte Antalya'daki bir buz deposunun ortağı olduğu belirlendi.
Bahçıvanın kimliğiyle kaçtı
İbrahım Arı: Çakıcı'nın sahte pasaportunda yer alan bu ismin Erol Evcil'in villasında bahçıvan olarak çalıştığı belirlendi.
Barış Çakıcı: Alaattin Çakıcı'nın yeğeni. Yine Beşiktaş Kulübü ve turizm şirketi aracılığıyla Yıldıray Akın ismine düzenlenmiş sahte pasaport çıkarttığı belirlendi. Beşiktaş Kulübü'nün seyahat şirketi tarafından hazırlanan yazıda Yıldıray Akın'ın kulüp görevlisi olduğu belirtildi.