Bir süre hastalanmayınız

Yaklaşık 35 milyon kişinin yararlandığı SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri, devirden sonraki ilk resmi günde tam bir kargaşa yaşattı.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Yaklaşık 35 milyon kişinin yararlandığı SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri, devirden sonraki ilk resmi günde tam bir kargaşa yaşattı. Ankara'da Sağlık Bakanlığı Dışkapı Hastanesi, Etlik Polikliniği ve Sağlık Bakanlığı Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde uzun kuyruklar oluştu. SSK'lıların akın ettiği devlet hastaneleri de sıkıntılı bir gün geçirdi. İlk gün hastanelerde yaşanan sıkıntılar ve nedenleri şöyle:
BU NE KUYRUĞU? Personel ve hastalar yeni sistemin nasıl işleyeceği konusunda yeterli bilgiye sahip değildi. Bazı hastalar saatlerce yanlış kuyruklarda bekledi. Danışma konusunda yeterli önlem alınmadığı gözlendi.
BİLGİSAYARIN KAPRİSİ: İlk sorun SSK'lı hastaların, alacakları hizmetin faturalandırılması amacıyla bilgisayara kaydedilmesi sırasında yaşandı. Bilgisayar sisteminin yavaşlığı, kayıt kuyruğunu uzadıkça uzattı. Sistemin 'yoğunluk' nedeniyle yavaş olduğu belirtildi.
FOTOKOPİNLE GEL: Sağlık karnesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi istendiğinden uzun fotokopi kuyrukları oluştu. Daha fazla fotokopi makinesi alınması talep edilirken, hastaların bu belgelerin fotokopileriyle gelmesini önemli bir sorunu bitireceği anlatıldı.
FİŞ SIRASI: Kayıt yaptıran hastalar, muayene fişi almak için ayrı bir işlem yaptırmak zorunda kaldı. Bu işlemler nedeniyle sabah 06.00'da gelen bazı hastaların, ancak öğleden sonra doktorun karşısına çıkabilmesi dikkat çekti.
Asıl sorun ilaçta
Kuyrukları aşan hastalar, tıbbi malzeme ve ilaç bulmakta zorlandı. Sayım gerekçesiyle önemli sarf malzemeleri hastalara verilmedi. Bazı hastanelerdeki eczaneler de erken saatte kapandı. İlaçlarını serbest eczanelerden almak isteyen hasta ve hasta yakınlarını yeni bir engel bekliyordu. Duvarlara anlaşmalı eczanelerin listesi asılırken vatandaşlar sözkonusu adreslere akın etti. Ama birçok hasta yakını, 'O ilaç bizde yok' denilerek gerekçesiyle geri çevrildi. Bazı hastalar da eczacıların 'Sizin ilacınız ucuzmuş, biz yeni sisteme geçmedik, nakit ödeyerek alabilirsiniz' veya 'Bu ilaç yok ama muadili var, o da pahalı' açıklamalarıyla karşılaştı. Hastanelerdeki eczanelerde, yatan hastalar dışındaki hastalara verecek ilaç bulunmadığından bu soruna çözüm bulunamadı. Hasta ve hasta yakınları hastane ile eczaneler arasında gün boyu mekik dokudu.
PROVİZYON REZALETİ: Eczaneler ilaç verme konusunda sorun çıkarmadığında da SSK'dan provizyon alımının yavaşlığı sorun yarattı. SSK provizyon sistemi uzun süre kilitlendi. Türk Eczacıları Birliği Başkanı Mehmet Domaç, "Eczacılar eğer ilaç veremiyorlarsa, bu provizyon sisteminden kaynaklanıyor. Eczacılar sadece sabah 10-15 reçete girebiliyorlar. Daha sonra sistem yoğunluktan kilitleniyor. Saat 10.00 civarında kapanan sistem, saat 16.00-16.30'dan sonra açılıyor" dedi.
BİZ BİLMİYORUZ: SSK'dan sevkle hasta kabul eden üniversite hastaneleri ile özel hastaneler yeni sistemi bilmediğinden sorunlar yaşandı. Sevk edilen SSK'lılar prosedür konusunda zor anlar yaşadı.
EMEKLİ SANDIĞI DA ETKİLENDİ: Ankara'da SSK hastanelerinde dün normal günlere oranla daha az hasta olması dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneleri tercih eden SSK'lı hastalar, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte devlet hastanelerine hücum edince, bu hastanelerde uzun kayıt kuyruklarının oluştuğu görüldü. Kuyruk, polikliniklere de yansırken emekli sandığına bağlı hastalar da durumdan olumsuz etkilendi.
ÜVEY EVLAT MUAMELESİ: Devlet hastanelerinde görev yapan doktorlar ve sağlık görevlileri de kalabalık karşısında zorlandı. Devlet hastanelerindeki personelin kendilerine 'üvey evlat' muamelesi yaptığını savunan SSK'lılar ise sistemin henüz hiç kimse tarafından tam olarak bilinmediğinden yakındı. 'Belki daha hızlı hizmet alırım' düşüncesiyle devlet hastanelerine yönelen SSK'lılar uygulamanın 'ilk resmi iş gününde' sınıfta kaldığını söyledi.