Bir tahtada beş sınıf

Kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki birleştirilmiş sınıflı Tepeköy İlköğretim Okulu'nun 39 öğrencisi, tek sınıfta eğitim görüyor. Tek kara tahta önünde toplanan beş ayrı sınıfın öğrencileri...
Haber: TURGAY İPEK / Arşivi

ERZURUM - Kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki birleştirilmiş sınıflı Tepeköy İlköğretim Okulu'nun 39 öğrencisi, tek sınıfta eğitim görüyor. Tek kara tahta önünde toplanan beş ayrı sınıfın öğrencileri, yazılarını sığdıramayınca, tahtada arkadaşından ödünç yer alıyor. Okulun hem müdürü hem öğretmeni Metin Erdem ise yorgun ama kararlı.
Tepeköy İlköğretim Okulu'nun birinci ve dördüncü sınıfında dokuzar, ikinci, üçüncü ve beşinci sınıflarında yedişer olmak üzere 14'ü kız toplam 39 öğrenci eğitim görüyor. Öğrenciler tek sınıfta toplanıyor, kara-tahta beşe bölünüyor. Okulun tek öğretmeni Metin Erdem bir sınıfa ders anlatırken, diğer dört sınıf öğrencilerine ödev vererek sessiz çalışmalarını sağlıyor.
Kafası da beş parça
Erdem, akşam eve gittiğinde, kara tahta gibi beş parçaya bölünen kafasını toparlamaya çalıştığını söylüyor. Mesleğini çok sevdiği için bu sıkıntılara katlandığını anlatan sekiz yıllık öğretmen Erdem, "Bazen hangi sınıfa hangi ödevi verdiğimi, hangi sınıfa hangi dersi anlattığımı unutuyorum. Akşam eve aşırı yorgun gidiyorum ve hemen dinlenmeye çekiliyorum. Çünkü yaşadığım yorgunluğu ve stresi üzerimden atıp ertesi güne dinç olmak zorundayım. Ama bunlara rağmen öğrencilerimize en iyisini vermeye çalışıyoruz" diyor. Veliler ise birleştirilmiş sınıfta eğitimin yetersizliğinden yakınıyor.