Bir telefon = 67 can

Daha önce baklava hırsızı çocuklara verilen ağır cezayla gündeme gelen adalet, 2004 yılını da ilginç cezalarla kapattı.

ANKARA - Daha önce baklava hırsızı çocuklara verilen ağır cezayla gündeme gelen adalet, 2004 yılını da ilginç cezalarla kapattı. Gölcük Depremi'nde yıkılan binada sekiz kişinin ölümünden sorumlu tutulan müteahhit ile mühendise ikişer yıl (toplam 48 ay) hapis cezası verilirken, Gaziantep'te cep telefonu gasp ettikleri gerekçesiyle üç lise öğrencisi 11 yıl 1 ay 10'ar gün (toplam 402 ay) hapse mahkûm edildi. Buna göre, bir telefon gaspına verilen toplam ceza, her bir ölümden sorumluluk için verilen toplam hapsin 67 katı oldu.
Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde Marmara depreminde yıkılan ve enkazında sekiz kişinin öldüğü binanın müteahhidi Muammer Usta ile fenni sorumlusu olan mühendis İhsaniye Belediye Başkanı Ahmet Levent hakkında açılan dava Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün sonuçlandı. Duruşmada söz alan sanık avukatı Ayla Kökmen, dosyadaki bilgilerin yetersiz olduğunu, sanıklara cezai sorumluluk yüklenemeyeceğini söyledi. Diğer sanık Ahmet Levent'in avukatı İsmet Özkan ise dava konusu binanın, yandaki binanın çarpması sonucu yıkıldığını öne sürdü.
Bir ölüme toplam altı ay
Duruşma savcısı Muharrem Akkaya ise mütalaasında, bilirkişi raporları da dikkate alınarak sanıkların cezalandırılmasını istedi. Bunun üzerine mahkeme yargılamayı bitirdi ve binanın yıkılmasında yüzde 10 kusurlu görülen müteahhit Muammer Usta ile fenni sorumlu Ahmet Levent'e 2'şer yıl ağır hapis cezası ve 60 milyon lira ağır para cezası verdi.
Buna göre toplam 48 ay mahkûmiyet verilen davada, her bir ölüm için verilen ceza altı ay oldu.
Bu arada yine önceki gün Gaziantep'te cep telefonu gasp ettikleri iddiasıyla yargılanan üç lise öğrencisi 11 yıl 1 ay 10'ar gün (134'er ay) hapse mahkûm edildi. Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına tutuklu sanıklar M.Ü., Abu Hasret Özdemir ve Ü.Ş. ile avukatları katıldı. Duruşmada tanık olarak ifade veren Tuba Yapışkan, telefonu gasp edilen müşteki Koray Özen'in kendisini rahatsız etmesi üzerine durumu arkadaşı M.Ü.'ye söylediğini, daha sonra M.Ü. ile müşteki arasında kavga çıktığını söyledi. Sanık avukatlarından Hasan Deniz de olayın, bir kız öğrencinin rahatsız edilmesiyle çıkan kavgadan kaynaklandığını, bu kavga sırasında gasp edildiği öne sürülen cep telefonunun yere düştüğünü, M.Ü.'nün daha sonra bulunarak kendisine getirilen telefonu satmış olabileceğini, ancak olayda gasp suçunun meydana gelmediğini anlattı.
Suçlamaları reddettiler
Sanık liseliler M.Ü. ve Ü.Ş. haklarındaki suçlamaları reddederken, sanık Abu Hasret Özdemir de üniversiteye hazırlanan, maddi durumu iyi bir lise öğrencisi olduğunu, telefona ihtiyacı olmadığını söyledi.
Mahkeme, savunmaların ardından davayı bitirdi ve üç sanığı da gasp suçundan 11 yıl 1 ay 10'ar gün (134'er ay) hapis cezasına çarptırdı. Duruşma çıkışında kararı öğrenen sanıkların aileleri tepki göstedi.


    http://www.radikal.com.tr/7334917334910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.