Bir tık, bir milyon

1 trilyon toplanacak
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), NTV ile, '1 Milyon Çocuk İçin 1 Milyon Tık' sloganıyla internet üzerinden kampanya başlattı. Bugün başlayan ve 20 bin öğrenciye eğitim olanağı sağlamayı hedefleyen kampanyadan 1 trilyon lira bekleniyor. Katılım basit: İnternetteki web sayfası
'tık'lanacak.
Üç gün sürecek
Üç gün sürecek kampanyaya destek vermek isteyen, NTV-MSNBC web sitesine girecek. Ana sayfada bulunan bir link, kullanıcıları doğrudan doğruya kampanya sayfasına yönlendirecek. Sponsorluğu kabul eden şirketler de her ziyaretçi için 1 milyon lira bağış yapacak. Toplanan gelir TEGV'ye aktarılacak.
İşte sponsor firmalar
Ünlülerin de canlı yayınla katılacağı kampanyanın sponsorları: Tefal, Toros Ticaret, Sebit-Vitamin, Garanti Bankası, Unilever, Apple-Bilkom, Opet, BP, Garanti Yatırım, Demko, Ibs Yazılım ve Shell. Kampanya süresince yeni sponsor kabul edilecek.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), '1 Milyon Çocuk için 1 Milyon Tık' adlı on-line bir kampanya başlatıyor. NTV televizyonuyla ortaklaşa bugün başlatılacak olan kampanyayla toplam 20 bin öğrencinin TEGV çatısı altında eğitim olanağına kavuşması hedefleniyor.
Nasıl katılabilirsiniz?
Bugün başlayarak üç gün sürecek ve geliri TEGV'e bırakılacak yardım kampanyasına destek vermek isteyen internet kullanıcılarının tek yapması gereken, NTVMSNBC web sitesini ziyaret etmek. Ana sayfada bulunan kampanya linki, kullanıcıları doğrudan kampanya sayfasına yönlendirecek. Web sayfası ziyaret edildiğinde kampanyaya sponsor olan kuruluşlar her internet kullanıcısı için 1 milyon TL bağışta bulunacak. Şahıslar adına kuruluşların bağışta bulunması prensibine dayanan söz konusu kampanyada, ziyaretçiler herhangi bir ödemede bulunmayacak. Kampanyaya katılımın geniş çaplı olması ve toplumun her kesiminden internet kullanıcısının teşvik edilmesi için bir kullanıcı bir bilgisayardan her gün sadece bir kez oy verebilecek. Her 50 tıkta bir çocuğa eğitim olanağı sağlanacak. Yardım kampanyası, 1 milyon ziyaretçi sayısına ulaşana kadar sürdürülecek. Bu rakama ulaşıldığında 20 bin öğrenci TEGV çatısı altında eğitim olanağına kavuşmuş olacak.
Kampanya destekçileri
NTV'de iki gün sürecek canlı yayınla desteklenen kampanyaya birçok ünlü de katılacak. Fazıl Say'ın özel bir konser vereceği programı Okan Bayülgen sunacak. Canlı yayın konukları arasında Mazhar Alanson, Sertap Erener, Mirkelam, Candan Erçetin, Levent Yüksel, Okay Temiz, Erdinç Yaşaroğlu ve basketbolun '12 dev adamı' olacak. Ayrıca Tarkan, Sezen Aksu ve Athena konserlerine canlı bağlantı yapılacak.
Sponsor olmak isteyen firmaların katılımı kampanya boyunca devam edecek. Kampanyaya ilk etapta destek veren kuruluşlar şunlar: Tefal, Toros Ticaret, Sebit-Vitamin, Garanti Bankası, Unilever, Apple-Bilkom, Opet, BP, Garanti Yatırım, Demko, Ibs Yazılım, Shell.
2 bin gönüllü çalışıyor
Halen ülke çapında toplam 67 noktada Eğitim Parkları ve Ateş Böceği-Gezici Öğrenim Birimleri'yle eğitim çağındaki çocuklara hizmet veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, her yıl 200 bin çocuğa okul saatleri dışında öğrenim sağlayan bir sivil toplum kuruluşu. TEGV cinsiyet, düşünce, inanç, köken ayrımı yapmaksızın çocuklara yaratıcı düşünce geliştirme, bilgisayar okuryazarlığı,
temel eğitime destek, bedensel gelişme ve özgüven kazandırma programlarıyla yaklaşık 2 bin gönüllünün katılımıyla desteğini sürdürüyor.
***
200 bin çocuğa gelecek şansı
Eğitime destek vermek amacıyla 1995 yılında kurulan TEGV, hedeflerini büyüterek yoluna devam ediyor. Bugün 200 bin çocuğa bilgisayardan, müziğe kadar birçok alanda parasız eğitim ulaştıran vakfı, gönüllü çalışan kadrosu ve bağışlarla halk sahiplendi. 2001 Ocak ayında başlatılan '1 Milyon Çocuk İçin Eğitim Kampanyası' kapsamında yaklaşık 3 trilyon lira bağış toplandı. Vakıf bu parayı Türkiye'nin 67 ayrı yerinde kurduğu eğitim park ve birimleriyle çocuklara ulaştırdı. Beş yıl sürecek olan kampanyanın sonucunda her yıl 7-16 yaş grubunda 1 milyon çocuğa bilgisayardan, müziğe kadar çeşitli dallarda okul dışı eğitimin ulaştırılması hedefleniyor. Vakıf beş yılın sonunda Türkiye'de 140 yerde eğitim birimi kuracak. Kampanya kapsamında şu an 2 bin kişi gönüllü çalışıyor. '1 Milyon Çocuk İçin Eğitim Kampanyası'nın kamuoyuna duyurulması amacıyla ilk olarak 21-23 Nisan 2001 günlerinde NTV kanalında 23 saat süreyle 'Teleton' adlı proje gerçekleştirildi. Türkiye'nin dört bir yanından destek gören proje kapsamında yaklaşık 1.7 trilyon lira bağış toplandı. Projenin ardından kampanyayı adeta sahiplenen halkın desteğiyle bugüne kadar 3 trilyon lira bağış toplandı ve 200 bin çocuk okul dışı eğitim olanaklarına kavuştu.
***
Betil: Türkiye'nin tek çaresi eğitim
TEGV Başkanı İbrahim Betil, yeni kampanyanın
'1 Milyon Çocuk İçin Eğitim Kampanyası'nın bir parçası olduğunu açıkladı. Türkiye'de eğitime ayrılan payın her zaman yetersiz olduğunu belirten Betil, şunları söyledi: "Türkiye'de herkes eğitimin birinci derecede önemli olduğunda birleşiyor. Bu nedenle krize rağmen, eğitimle ilgili ciddi kampanyalara insanlar sonuna kadar katkıda bulunuyor. Türkiye, Avrupa düzeyine ulaşabilmek için eğitime ayırdığı rakamı en az 10 kere büyütmek zorunda.
İki seçenek
Türkiye'nin uzun vadede ekonomik krizden çıkmasının en önemli yolu eğitim. Aksi halde ülke geri kalmaya mahkûm. Bunun sorumluluğu da devleti yöneten siyasilerde. Kriz bunun mazereti olamaz. Kampanyadan umutluyum. Çünkü 2000'de vakfımıza yapılan bağışlar 4.3 milyon dolarken, 2001'de krize rağmen 5.5 milyon dolara ulaştı. Bu halkın eğitime olan duyarlılığını ve bize olan güvenini gösterir. Eğer krizden çıkmak istiyorsak iki yöntem var. Birincisi el avuç açıp dilenciliğe devam etmek. İkinci çare ise kendi insanına güvenip, kendi toplumun geleceğine yatırım yapmak."