Bir turisti kim beş kez sayar?

KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çıkrıkçı, valilik tarafından açıklanan turizm rakamlarının şişirme olduğunu ortaya çıkardı.

TRABZON - KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çıkrıkçı, valilik tarafından açıklanan turizm rakamlarının şişirme olduğunu ortaya çıkardı. Çıkrıkçı, 2000 ile 2001 yılı turizm rakamlarını karşılaştırarak yaptığı araştırmada, Trabzon'a gelen turistlerin konakladıkları oteller ile ziyaret ettikleri tarihi ve turistik yerlerde ayrı ayrı sayıldığını saptadı.
Turizm Müdürlüğü'nün bir turisti, konakladığı otelden başlayarak ziyaret ettiği Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Sumela Manastırı ile Uzungöl'de tekrar saydığını belirten Çıkrıkçı, "Buna göre geçen yıl Trabzon'a 828 bin değil 165 bin 600, bu yılın ağustos sonuna göre de 640 bin değil 128 bin turist geldi. Resmen milleti kandırıyorlar. Turizm gelirleri de aldatmaca.
Gelirin geçen yıl 53 milyon dolar, bu yıl ağustos itibarıyla 44 milyon dolar olması imkânsız" dedi. Turizm Bakanlığı'nın resmi kayıtlarına göre Trabzon'un yıllık gelirinin yüzde 2'sini turizm gelirlerinin oluşturduğunu, bu durumda yüzde 2'lik oran 53 milyon dolar ise tamamının 2.6 milyar dolar edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Çıkrıkçı, "Peki bu müthiş para nerede?" diye sordu.
Turizm İl Müdürü Volkan Canalioğlu ise,
"Bizim hazırladığımız rakamlar bilimsel verilere dayanmıyor. Bazen mükerrer olabiliyor. Bizimki zaten tahmini rakamlar" dedi.