Bir Türkiye klasiği: Deprem küçük hasar büyük

Bir hafta içinde iki deprem ve yaklaşık 500 artçı sarsıntı yaşayan Bala'da, yaklaşık 500 evin ağır hasar gördüğü tespit edildi.

BALA - Bir hafta içinde iki deprem ve yaklaşık 500 artçı sarsıntı yaşayan Bala'da, yaklaşık 500 evin ağır hasar gördüğü tespit edildi. Ankara Valivekili Celal Ulusoy, depremden etkilenen Bala'da, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Şu anda vatandaşların kış süresince barınma sorununu çözmek için çalışıyoruz" dedi.
Kurban Bayramı'nın ilk günü 5.7 büyüklüğünde deprem yaşayan Bala, normal hayata dönmeye çalışırken 27 Aralık günü 5.5 büyüklüğündeki depremle sarsılmıştı. Yoksul bir yerleşim yeri olan Bala'nın köylerinde 20-30 yıllık kerpiç evlerin ağır hasar görmesine düşük şiddetteki bu depremler yetti. Bayındırlık İl Müdürlüğü ekiplerinin sürdürdüğü hasar tespit çalışmaları sonucunda 400-500 evin ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Ankara Valivekili Celal Ulusoy, "Tespit çalışması bittikten sonra, ağır hasarlı evlerin boşaltılması gündeme gelecek" dedi.
Vatandaşların kışın barınma sorununu çözmek için çalıştıklarını belirten Ulusoy, "Avşar beldesi ve köylerine 300 çadır dağıtıldı ve kuruldu. Çadır, geçici bir barınma aracıdır, acil durumlar için kullanılıyor. Mümkün olduğunca barınmayı iyi hale getirmek için çalışıyoruz" diye konuştu. Bala ilçesi Afşar Beldesi Belediye Başkanı Bayram Küçük ise yöre insanlarının, geçimini hayvancılıktan sağladıkları için ağır hasarlı bile olsa evini terk etmediklerini söyledi.
Çanakkale'de deprem
Çanakkale'de ise önceki gece merkez üsleri Ege Denizi olan 4.5 ve 3.4 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun, "Çanakkale'deki depremler bölgede beklenen depremler, korkuya gerek yok" dedi.