Bir türkü aranıyor!

Erciyes Üniversitesi Barış Manço ve Selda Bağcan gibi sanatçıların popülerleştirdiği 'Gesi Bağları' türküsünün kayıp kıtalarını arıyor.

KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi Barış Manço ve Selda Bağcan gibi sanatçıların popülerleştirdiği 'Gesi Bağları' türküsünün kayıp kıtalarını arıyor. Erciyes Üniversitesi Yöresel Halk Türküleri Uzmanı Nihat İşman 1800'lü yılların sonlarında Kayseri'nin Gesi beldesinde yaşanan bir olayın ardından yazıldığı sanılan türkünün sözlerinin 122 kıta olduğunu tespit ettiklerini söyledi.
Türkünün 77 kıtasının ağızdan ağıza günümüze ulaştığını ifade eden İşman, "Türkünün yazılış hikâyesi konusunda çeşitli rivayetler var. Ancak, bunlar doğrulanamıyor. Türkünün sözlerinden yazarının bir kadın olduğunu anlayabiliyoruz. Buna rağmen günümüze ulaşan yazılı belge yok. Zaten 77 kıtası ağızdan ağıza söylenerek günümüze ulaşmış, ama bunların bile bir bölümü değişikliğe uğramış. En önemli kaynağımız yaşlılar olmasına rağmen onların da büyük bir bölümü yaşamını yitirmiş. Yine de bu yönde araştırmalarımız sürüyor" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7410817410810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.