Bir tutam toprak: 600 bin canlı

Bodrum'un Güvercinlik ve Milas Meşelik köylerinde yanan 80 bin Halep çamını geri getirmek için 150 yıl gerekiyor. TEMA Ege Bölgesi Proje Sorumlusu Orman Mühendisi Mahir Keskin...

İSTANBUL - Bodrum'un Güvercinlik ve Milas Meşelik köylerinde yanan 80 bin Halep çamını geri getirmek için 150 yıl gerekiyor. TEMA Ege Bölgesi Proje Sorumlusu Orman Mühendisi Mahir Keskin, Halep çamlarının çok değerli bir tür olduğunu belirtti:
"Yanan ağaçlar 150 yıllıktı. Sadece ağaçlar değil tüm ekosistem yandı. Bir santimetreküp orman toprağında 600 bin canlı organizma vardır. Keklik, tavşan, yılan, tilki... Bu ekosistemin tekrar oluşması için 150 yıl gerek."
Halep çamı (pinus halepensis) boyu 15-18 metreye kadar uzayan bir çam. Batı Portekiz'den başlayarak Doğu Akdeniz'e ulaşır. Batıdan doğuya gidildikçe bu sahalar daralır. Nitekim Türkiye'de çok lokal iki yayılış alanı var. Gövdesi açık kül rengi ve çatlaksız, kozalakları konik yapılıdır. Odunundan reçine elde edilir. Kuraklığa dayanıklıdır. Ambalaj ve kâğıt sanayiinde önemli bir malzemedir. Kalkerli toprağı sever, erozyona karşı etkilidir. Güvercinlik ve Meşelik sınırlarındaki 800 hektar, dünyanın koruma altındaki en büyük Halep çamı ormanıydı.