'Bir ülkenin anayasası şantajla değiştirilmez'

'Bir ülkenin anayasası şantajla değiştirilmez'
'Bir ülkenin anayasası şantajla değiştirilmez'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Cilvegözü Sınır Kapısı’nda yaşanan patlamanın Türkiye ’nin Suriye politikasının sonucu olduğunu vurgulayarak, “Suriye’nin içişlerine müdahale ederseniz, birisi de sizin içişlerinize müdahale eder” dedi.
Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, “Suriye politikasında Türkiye’yi bir batağa sürüklediler. Daha düne kadar ‘kardeşim’ dediği kişiye 6 ay bile geçmeden, 180 derece çark edip, bir numaralı düşman ilan eden kişiye sesleniyorum; eğer orada bir bomba patladıysa bunun sorumluluğu senin sırtındadır. ‘Suriye’nin iç işlerine müdahale ederseniz, birisi de sizin içişlerinize müdahale eder’ diye defalarca uyardık” diye konuştu.
‘Yeni anayasada şantaj’
İktidarın yeni anayasa konusunda dayatmacı olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Birden bire bir itiraz; ‘Efendim ya Mart ayı sonuna kadar bitirirsiniz, bitirmezseniz biz kendi anayasamızı vereceğiz’. Şantajla bir ülkenin anayasası değişmez” dedi. Erdoğan’ın, Saygun’u ziyaretinin doğru ve insani bir hareket olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Vicdanı rahatsız. Doğru yapmadığını o da görüyor artık. O ziyaret, bizden özür anlamına da gelir” dedi.

Baykal’dan ‘birlik’ uyarısı

Bu arada, Kılıçdaroğlu’nun basına açık konuşmasından önce yapılan kapalı grup toplantısında, eski Genel Başkan Deniz Baykal, 1.5 saatlik bir konuşma yaptı. Türkiye’nin ‘etnik temele dayanmayan, kendine özgü bir ulus devlet’ anlayışı olduğunu söyleyen Baykal, uluslararası güçlerin yeni anayasa kapsamında bu yapıyı parçalamak istediğini öne sürdü. Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde gerçekleşen ancak yurtdışına yapacağı seyahatin hazırlıkları nedeniyle dinlemediği Baykal’ın konuşmasını 116 milletvekili dinledi.