Bir ülkeye daha vizesiz giriş

Bir ülkeye daha vizesiz giriş
Bir ülkeye daha vizesiz giriş
Lübnan Başbakanı Hariri'nin 10-12 Ocak günlerindeki ziyareti sırasında iki ülke arasında vize zorunluluğunu kaldıran bir anlaşmanın imzalanacağını söyledi.

Türkiye’nin, Suriye ve Libya’nın ardından Lübnan ile de karşılıklı olarak vize zorunluluğunu kaldıracağı bildirildi. Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin 10-12 Ocak günlerindeki ziyareti sırasında iki ülke arasında vize zorunluluğunu kaldıran bir anlaşma imzalanacağı, ayrıca askeri eğitim anlaşmasının yapılacağı belirtildi.

Hariri’nin, çok sayıda bakan, işadamı ve medya mensubundan oluşan kalabalık bir heyetin eşliğinde Ankara ve İstanbul’a yapacağı ziyaret sırasında yarın başkentte yoğun görüşmeler yapılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak görüşmelerde Lübnan’daki durum ve Ortadoğu sorununun ele alınması beklenirken Lübnan’lı An Nahar gazetesi, ziyaret sırasında Lübnan İçişler Bakanı Ziya Barud’un, karşılıklı olarak vize zorunluluğunun kaldırılmasına ilişkin bir anlaşmayı imzalayacağını duyurdu.

Bu arada, Lübnan Savunma Bakanı Elias Murr’un Türk mevkidaşı Vecdi Gönül ile iki ülkenin orduları arasında eğitim ve uzman değişimi de öngören bir anlaşmaya imza atacağı da bildirildi.

Hariri’nin, Ankara’daki temaslarının ardından İstanbul’a geçerek Türkiye-Lübnan İş Konseyi toplantısına katılacağı da belirtiliyor. (anka)


  http://www.radikal.com.tr/97377197377111

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hani yönümüz Batı medeniyetiydi? - TanrıBaba

  Ne oldu? İstikamet Doğulaşmış, şarklaşmış bir anda. Biz reformlar tamamlansız, AB'ye girelim derken, kenar mahallelerde çamura saplandık, kaldık. Önce Suriye, şimdi Lübnan, yakında da Kürdistan'la kaldırırlar emin olun. Atatürkçüler, ne dincileri ne de TSK'yı dinler ona göre. Bu yol yol değil. Günde 5 vakit ezan, Arap ülkeleriyle vizesiz geliş gidiş. Yandı gülüm keten helvam, Tanrı gerçek Atatürkçüleri korusun. Bu arada bir yorumcu arkadaşımız, Türkiye "yarı açık cezaevi" gibi demiş. Ben ise ülkemizin tam anlamıyla bir cezaevş olduğunu düşünüyorum. Allah kurtarsın, modern arkadaşlar. Kırolar ve ilkel yaşam formları zaten hayatından memnun. Onlar bu ülkeye bayılıyorlar çünkü.

  peki Zeki Muren de bizi gorecek mi? - nalsrayatko

  Yilbasinda zaten pahali olan pasaport bedelini 90 tl'den 158 tl'ye artirdiniz. O ne olacak? Turkiye sanki acik bir cezaevi gibi ve maalesef yurt disina cikmak halen bir luks sayiliyor memleketimizde. Cebinizde dunyanin en pahali pasaportunu tasimaniza ragmen, hemen hemen her ulke sizden vize istiyor. Bir ulkenin ne kadar saygin oldugunu en iyi yurtdisi seyahatlerde diger ulke memurlarinin size gosterdigi degerden anlarsiniz.

  Seçime doğru - ferhatakova

  Akp sıkıştıkça ve erken seçimin ayak sesleri yaklaştıkça saf milletin gururunu okşamak için habire palavra gündem maddeleri yaratmaya çalışıyor. Gereksiz palavralara karnı tok ve düşünebilen herkes şunu öncelikle Türkiyecumhuriyeti hükümetine hatırlatmalıdır LÜBNAN, SURİYE ,LİBYA vs tırıvırılardan önce Türkiye cumhuriyeti devleti dolayısıyla onu yöneten AKP hükümeti Türklerin AB ile 1960 yıllında imzalamış olunan antlaşma gereği mükteseb hakkı olan vizesiz AB ülkelerinde dolaşma hakkının arkasında niye durmuyor ? Niye biz TÜRK lerin vizemizle dahi Ab ülkelerine girerken '' köpek '' muamelesi görmesine göz yumuluyor ? Yoksa AKP hükümetinin birşeyleri! bunu AB lilere zorlamaya yetmiyormu ? Yetiyorsa göstersinler bakalımda hakkımız olan hakkımızı kullanalım.

  Başkalarını aşağılama kompleksi - meltenes

  Bazı arkadaşlar Lübnan'dan "adamakıllı ülke değil", "tırışka ülke" vs. türünde ifadeler kullanmış. Bizim memlekette malesef bu çok yaygın. Bazı ülkeleri küçük görme, aşağılama eğilimindeyiz. Onu yapan kişilere "Türkiye'nin Lübnan'dan neyi üstün" diye soracak olursak da zaten sağlıklı bir cevap alamayız. Lübnan Ortadoğu'nun (Türkiye de dahil) en aydın, en gelişmiş ülkesidir ve oldukça güçlü bir ekonomisi vardır. Üniversite eğitimi de oldukça kalitelidir. Bir avuç ülkenin uluslararası geçerliliği olan (Bizdeki ODTÜ, Boğaziçi vs. sevieysinde) onlarca üniversitesi vardır. Haritada kapladığı alana ya da İsrail'le yaşadığı problemlere bakarak bir ülkeyi "tırışka" vs. türünde basit ifadelerle aşağılamak hiç doğru değil. Sizlere tavsiyem, hazır vize de kalkmışken gidin Beyrut'u bir gezin ve bu üstünlük kompleksinizle bir yüzleşin.

  Allahın izni ile.. - oyax

  ülkeler ile vizelerin kaldırılmasına herkes sevinmeli.global bir sevgi ortamı oluşuyor maşallah.bu şekilde hem maddi hem de manavi anlamada büyük gelişmeler yaşarız.dünyada çok büyük bir barış ortamı yaşarız.buna da Türk İslam Birliği vesile olacak Allahın izni ile..

  Size bize vize - mesenler54

  Yok mu başka tırışkadan ülke? Onlara da vize muafiyeti getirin sonra da seçimlerde allı pullu malzeme yaparsınız. İtibarımız göklerde valla.

  mısır ile de kalksa - liberoni

  Ah bir de mısırla kalksa da rahat rahat gidip gelirdik.