Bir ümit destanı

İki yaşında başladı
Tibet Türkyılmaz doğuştan gelen 'motor polinöropati' adlı hastalıktan mustarip. İki yaşında etkisini göstermeye başlayan hastalık yüzünden sinirleri işlevini yitiriyor ve kasları eriyor. Ancak Tibet sağ elinin iki parmağıyla hayata alabildiğine asılıyor.
Dergisi 'Pirinç Boyu'
9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören 15 yaşındaki Tibet'in dünyayla ilişkideki en önemli yardımcısı bilgisayarı. Hastanenin 'Arpa Boyu' adlı yayınına alternatif 'Pirinç Boyu' adlı dergisiyle çevresinde yaşananları yorumluyor.
Hayali gazetecilik
Çizgi film hazırlıyor. Sevgilisi için beste yapıyor, klip çekiyor. Fenerbahçe maçlarını kaçırmıyor; oyun ve hakemlere dair yorumlar yapmak en büyük zevki. Hedefi, kafeterya açmak ve gazeteciliğini sürdürmek.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İZMİR - İki yaşındayken 'motor polinöropati' hastalığına yakalanan 15 yaşındaki Tibet Türkyılmaz hareket ettirebildiği iki parmağıyla hayatın her ne olursa olsun güzel olduğunu ispat ediyor.
Doğumsal bir hastalık olan motor polinöropati vücudunda etkisini göstermeye başladığında Tibet bebek yaşlardaydı. Hastalığa bağlı olarak sinirleri fonksiyon gösterememesi nedeniyle bacaklarında meydana gelen kas erimesi, daha yeni yeni öğrendiği yürüme kabiliyetini elinden aldı. Okul çağına geldi. Annesi Günhan Türkyılmaz onu her gün okula taşıdı. Dokuz yaşına geldiğinde Tibet'in kolları da tutmuyordu artık. Hastalığın tedavi edilemeyecek olması anne ve babasını hiçbir zaman yıkmadı. Tibet de hiçbir zaman kendisine olan güvenini kaybetmedi. Okuluna tüm engellerine rağmen başarıyla devam etti.
Hastalık 12 yaşında solunum kaslarına sıçradı. Nefes alıp vermesi güçleştiği için okulu bırakmak zorunda kaldı. 14 yaşına geldiğinde nefes alıp verememeye başladı. 16 ay önce de Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Bölümü'ne kaldırıldı. Solunum yetmezliğini gidermek için gırtlağına açılan hava yolu ile solunum cihazına bağlanan Tibet artık konuşamıyordu da. Hastaneye yattıktan sonra az da olsa sağlık durumunda iyileşmeler görülmeye başlandı. Hastalık Tibet'in vücudunu ele geçirse de yaşama sevincini niç biteremedi.
'Havuç'a özendi
Babası Eser Türkyılmaz'ın eski profesyonel futbolcu olması ve Fenerbahçe fanatikliği Tibet'i de etkiledi. Evdeki sohbetlerin ana temasının hep futbol olması Tibet'in hayallerine 'spor muhabirliği'ni yerleştirdi. Tibet'in evindeki bilgisayarı, kamerası ve yazıcısı yatağının çevresine yerleştirildi. 'Çocuklar Duymasın' dizisindeki Havuç'un dergi çıkarma fikrini o gerçekleştirmeye karar verdi. Annesi ona muhabirlik yapmaya dünden razıydı. Hastanede haberden bol ne vardı sanki? Hastanenin 'Arpa Boyu' isimli dergisinden esinlenen Tibet, kendi dergisinin ismini 'Pirinç Boyu' koydu.
Yılbaşında hastaneyi ziyaret eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da Tibet'in dergisini basmaya karar verdi. Hastalık nedeniyle sağ elinin sadece iki parmağını kullanabilen Tibet, annesinin yardımıyla odasına gelenlerin fotoğraflarını çekip bilgisayara aktarıyor, mouse ile sanal klavyeyi kullanıp yazılar yazıyor. Hastanede olup biten her şeyi mizahi bir dille dergi sayfalarına döken Tibet, hastane koridorlarına asılan renkli tahta kuşların 'yürütülmesini' ise 'Bu kuşlar uçuyormuş' manşeti altında şöyle anlatıyor: "Servisimiz koridora asılan rengârenk kuşların, servisi ne kadar canlandırdığı daha konuşulurken, bazıları yok olmaya başladı. Arzu abla benle üzüntüsünü paylaştıktan sonra düşündüm taşındım karar verdim. Bu kadar basit şeylere tenezzül edileceğini sanmıyorum. Olsa olsa bu kuşlar uçmayı öğrenip gitmişler."
Tibet dergisinde Fenerbahçe'nin Manchester'ı 3-0 yenmesini yorumlarken, beynindeki hastalık nedeniyle ışın tedavisi gören hastane arkadaşı İsmail'in kendini ışınlama becerisi kazandığını anlatıyor, 'haftanın şıkı'nı seçiyor.
Uzun çalışmalar sonucu dergisinin ilk sayısı bin adet basılarak ücretsiz dağıtılan Tibet'in hedefi tirajı artırmak. Tibet'in hastaneden çıktıktan sonraki en büyük amacı ise bir kafeterya açmak ve dergisini hastane dışına çıkarmak. Dergisinin herkese açık olduğunu söyleyen Tibet, kendisine fotoğraf, haber göndermek ya da birkaç cümle bir şeyler yazmak isteyenlere ise e-posta adresini veriyor: 'pirincboyu@hotmail.com'
Anneye hiphop şarkı
Tibet'in iki parmağının ucuna sığdırdığı yaşamı sadece dergi yapmakla sınırlı değil. Odasına gelen yakınlarını kamerasıyla kayda alan Tibet daha sonra bunları bilgisayarındaki Movie Maker'a aktarıp filmler yapıyor. Bilgisayarındaki hazır müziklerle filmlerini kliplere çeviriyor. Photospop kullanarak çizgi kahramanlar yaratıp çizgi filmler çekiyor. Bilgisayarda tüm müzik aletlerinin çalınmasını sağlayan Mixman cihazıyla besteler yapıyor. Şarkı sözü yazıp besteler de yapıyor. Candan Erçetin'in 'Parçalandım' şarkısını değiştirip annesine hitaben bir 'hiphop' şarkı yapmış.
Evlilik gündemde değil!
Ama son dönemde Tibet'i yaşama en çok bağlayan Gülün. Gülün, Tibet'in sevgilisi. Sevgilisiyle bilgisayar yardımıyla konuşup anlaşıyor. Gülün fotoğrafları ve kamera görüntüleriyle klipler hazırlıyor. Fotoğraflarından takvimler yapıyor. Şimdilik evlenmeyi istemeyen Tibet, Gülün'le hep iyi bir arkadaş olarak kalacak...
Anne Günhan'ın hayatı ise hastanede geçiyor. Kendisine ait bir işyeri olan baba Eser, her gün mutlaka ziyaretlerine gelip Tibet'le Fenerbahçe'yi tartışıyor. Anne Günhan, yaşadıklarının kendisi için hiç zor olmadığını anlatarak, "Herkesin 50 yaşına kadar çocuklarıyla yaşayamadığı her şeyi biz Tibet'le yaşadık" diyor.
Sinirleri tahrip ediyor
Alman Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Aydan Sarp 'motor polinöropati' hastalağının genellikle genetik olduğunu, hastalığın, kasları hareket ettiren sinir tellerinin uçlarında meydana gelen hasar sonucu ortaya çıktığını söyledi.
Çoğunlukla çocukluk döneminde ortaya çıkan hastalığın ergenlik ve erişkin dönemlerde de etkili olabileceğini kaydeden Sarp, hastalığın genellikle ayaklardan başladığını ve sık sık düşme, sendelemelerle kendini gösterdiğini vurguladı. Sarp, "Sinirler motor görevini yerine getirip kasları hareket ettiremeyince, bir süre sonra kaslarda erimeler başlıyor. Sinir uçları protein yapımındaki genetik bozukluklar sonucu hasar görüyor. Kronik bir hastalık ve çoğunlukla akraba evliliklerinde ortaya çıkıyor. Tedavisi mümkün olmayabilir" diye konuştu.
18 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofil Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalanan bilim adamı Stephan Hawking'in rahatsızlığı ile motor polinöropati hastalığının farklı olduğunu, ancak ilerlemiş klinik tablolarının aynı özellikleri taşıdığını anlatan Sarp, "ALS'nin
diğer adı ise motor nöron'dur. Motor nöron omirilikteki merkezi sinirlerin bozulmasından kaynaklanır. Motor polinöropati ise sinirlerdeki bozulmadır" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7428017428010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.