Bir umut ışığı

Hedefin üzerinde
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın, beş yılda bir milyon çocuğa eğitim desteği vermeyi amaçlayan kampanyası kapsamında üç günde 1 trilyon 300 milyar lira bağış toplandı. NTV'de yayımlanan 'Gelecek İçin 23 Saat Programı' '50 bin çocuğu kurtarma' hedefinin aşılmasıyla sona erdi.
Çocuktan holdinge
Üç günlük yayında, sporculardan sanatçılara, dev holdinglerden yarışmada kazandığı 75 milyonunu bağışlayan çocuklara kadar binlerce kişi kampanyaya destek verdi. Kampanyada, bir çocuğa verilen yıllık eğitim desteğinin maliyeti 25 milyon lira olarak hesaplandı. Hedef 71 milyon dolar.

İSTANBUL - Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) tarafından başlatılan ve beş yılda bir milyon çocuğa eğitim desteği vermeyi amaçlayan 'Bir Milyon Çocuğa Eğitim Kampanyası'na Türkiye'nin dört bir yanından ve yurtdışından destek yağdı. Ocak ayında başlatılan ve beş yıl sürecek olan kampanya kapsamında NTV'yle işbirliği içinde gerçekleştirilen 'Gelecek İçin 23 Saat' adlı canlı program dün son kez yayımlandı. TEGV Başkanı İbrahim Betil, üç gün süren canlı programda 51 bin 249 çocuk için yaklaşık 1.3 trilyon liralık yardıma 'ekonomik krize' rağmen ulaştıklarını ifade etti.
Ünlülerden destek
Dün NTV'de son kez yayımlanan 'Gelecek İçin 23 Saat' adlı canlı programda süren kampanyaya Arif Mardin, Berna Yılmaz, Sevgi Gönül, Hülya Avşar, Erol Evgin, Fatih Terim ve Mustafa Denizli gibi iş, siyaset, sanat ve spor dünyasından da destek geldi. Ünlüler canlı programda herkesi bağış yapmaya çağırdı.
Kampanyayı sadece büyükler desteklemedi. Koç İlköğretim Okulu öğrencisi 13 yaşındaki Ayşe Güven adlı öğrenci de bir yarışmadan kazandığı 75 milyon lirayı kampanya için bağışladı.
Betil: Eğitime duyarlıyız
Canlı yayının ardından hedefledikleri rakama ulaşmaktan çok mutlu olduğunu belirten İbrahim Betil şunları söyledi: "Ülkemizde bugüne kadar kalkışılan en büyük sivil eğitim kampanyasını halka yaymayı başardık. Ülkenin ekonomik yönden karamsarlıklar içinde olduğu bu ortamda yurtiçi ve dışından aldığımız olağanüstü destek, her kesimden insanın eğitim konusuna ne kadar duyarlı olduğunu gösterdi. Bu aynı zamanda eğitim gönüllülerine duyulan güvenin de çok açık bir ifadesidir.
Yalnız 25 milyon lira
Çocuklara eğitim desteği kampanyasında, her bir çocuk için bir defaya mahsus 25 milyon liralık bağış alınıyor. TEGV'nin halen bulunan altı eğitim parkı, 55 öğrenim birimimden 100 bin civarında çocucuğun yararlandığı belirtilerek, kampanya ile bu sayının 240 noktada bir milyon çocuğa çıkarmanın hedeflendiği kaydedildi. Kampanyaya katkıda bulunmak isteyenler 444 0 333 numaralı 'Alo Garanti' hattından telefon ile ya da Eğitim Gönüllüleri'nin Garanti Bankası Bağlarbaşı Şubesi'ndeki 629 98 48 No'lu hesabına bağışta bulunabiliyor.
1995'te işadamları, öğretim üyeleri ve eğitime gönül vermiş pek çok insanla birlikte kurulan TEGV'nin en önemli amacı çocukların okullarında gördükleri derslerin interaktif ortamda derinliğine inebilmeleri, kültür, sanat, spor olanaklarından yararlanabilmelerini sağlamak.
71 milyon dolar gerekli
Vakfın yaptığı fizibilite çalışmaları sonucunda, bir çocuğa verilen yıllık eğitim desteğinin maliyeti 25 milyon lira olarak hesaplanmış, kampanyanın tamamı için gerekli fon gereksinmesi ise 71 milyon dolar.
Rekor Nahum'da
Kampanya dün destek veren ünlü kişiler ve kurumlar şunlar:
Fenerbahçe Spor Kulubü: 100 çocuk, işadamı Halis Komili: 20 çocuk, Güler Sabancı: 100 çocuk, Suna Kıraç: 100 çocuk, Procter and Gamble: 500 çocuk, Nahum ailesi: 2 bin çocuk, Eti Grubu: 550 çocuk, Rıdvan Budak: 100 çocuk, Şarık Tara: 1000 çocuk, Mustafa ve Caroline Koç: 1000 çocuk, Fikret Ünlü: 50 çocuk.
Betil kimdir?
İbrahim Betil 1944 İstanbul doğumlu. Robert Kolej mezunu. 1980'e kadar plastik, tekstil, otomotiv parçası sektörlerinde sanayicilikle uğraştı. 1980'den sonra çeşitli bankaların genel müdürlüğü, yönetim kurulu başkanlığı ve kuruculuğunu yaptı. 1994'ten bu yana sivil toplum çalışmaları ile uğraşıyor.