@ismailsaymaz

Bir 'uyuyan hakim' skandalı da İzmir'de: Madem uyuyorum uyarsaydınız

Bir 'uyuyan hakim' skandalı da İzmir'de: Madem uyuyorum uyarsaydınız
Bir 'uyuyan hakim' skandalı da İzmir'de: Madem uyuyorum uyarsaydınız
Ankara'da, Ethem Sarısülük'ün öldürülmesine ilişkin davada savcının uyuması skandalının bir benzeri de, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Demokratik Haklar Federasyonu Davası'nda yaşandı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşiviİzmir’de, yasadışı Maoist Komünist Parti (MKP) adına faaliyet yürüttükleri suçlamasıyla 13’ü tutuklu 22 sanık hakkında açılan, “kavurmanın silah sayıldığı” yargılamanın ilk duruşması, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 - 5 Ekim arasında görüldü. Yargılama sırasında duruşmaların son bir buçuk gününe başkanlık eden Hakim Dilek Öztürk, dava sırasında uyudu. Hakim Öztürk’ün uyuklarken resmi çekildi. Daha sonra avukatlardan Gül Kireçkaya, söz alarak, Hakim Öztürk’e yargılamayı uyuyarak geçirdiğini söyledi. Bütün bu diyaloglar da duruşma tutanaklarına şöyle geçti:

* Mahkeme Başkanı Dilek Öztürk : Evet, sanık müdafilerinin mütalaaya ve tutukluluğun devamına ilişkin mütalaaya yönelik beyanlarını, tahliye taleplerini almaya başlıyoruz. 

* Avukat Gül Kireçkaya: Şimdi savcılığın mütalaasına karşı açıkçası diyecek bir şey bulamıyorum onu söyleyeyim öncelikle. Çünkü savcılığın zaten soruşturmayı yürüten savcı olmaması nedeniyle dosyadaki 10 bin sayfa tapeyle gidip de iddianamedeki iddiaları karşılaştırıp da doğrusunu görüp araştırıp nasıl diyeyim bir karara varabildiği inancında değiliz. Burada insanların özgürlüğü söz konusuyken sayın savcının nasıl da bunu çok rahat bir biçimde ifade edebildiğini de anlamış değilim. Bu insanlar son derece yalın bir biçimde kendi gerçekliklerini anlattılar. Tabi siz tam bir buçuk gün boyunca uyuduğunuz için sayın başkan çoğuna vakıf olamadınız.

* Mahkeme Başkanı Dilek Öztürk : Kimi kastediyorsunuz uyumakla?

* Av. Gül Kireçkaya: Uyudunuz sayın başkanım çünkü biz gördük ve hakim beyi de uyardık sayın başkanı da uyarmıştık. Ben uyarmıştım.

* Mahkeme Başkanı Dilek Öztürk : Beni uyarsaydınız madem uyuyorum.

* Av. Gül Kireçkaya: Mahkemeyi yöneten kişi başkan olduğu için başkanı uyarma gereği duydum hakime hanım. Şimdi bu şekilde siz kararların altına nasıl imza atıyorsunuz onu anlayabilmiş değilim.


  http://www.radikal.com.tr/116486711648676

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kesin altinda bask isler var - azul

  Gecen seferki davada oldugu gibi süpheli bir durum. Ben bir savcinin hicbir müdahele olmadan nasil bir psikolojide ve ideolojide olursa olsun mahkeme aninda uyuyabilecegini sanmiyorum.. Kesinlike altinda baska isler var. Bence kan tahlili yapmalari gerekir , sonuc olarak süpheli bir durum. Gecen seferki davada oldugu gibi yargilama üzerinde saibe yaratip olayi baska sekilde magazine etmek isteyen bazi kisiler tarafindan ilacla uyutulduklarina eminim. Ya da gözdagi vermek icin savcilara, sonuc olarak gecen sefer ise yaradi ve mahkeme heyeti mahkemeden cekildi.

  ... - k-a-o-s

  bir doktor uyumuş olsa ameliyat başında yer yerinden oynardı ;ama hakim uyuyunca normal karşılanıyo...

  Sürücü uyusaydı - markom

  Otobüs sürücüsü direksiyon başında uyusa daha çok tepki gösteririz. Hoş geçenlerde tam da böyle yapan bir sürücüye mahkemede neredeyse ceza verilmediğini okumuştuk. Şimdi anlıyorum sebebini.

  sabır - gölgesiz ağaç

  lahavle arkadas. neler göreceğiz daha

  uykusuzluk - _conatus_

  eğer uyku sorununuz varsa mahkemelere gidin. Adalet uykunun temelidir kuşkusuz bu memlekette...

  yargının hali... - lastikordek

  iktidarın antidemoratik tutumunun en büyük dayanağı hakim ve savcıların bu aymazlığıdır. yıllarca okumuş ama daha ne için orada bulunduğundan haberi yok. biz zavallılar da her davada onlardan adalet bekliyoruz.