Bir vazo fiyatı nasıl katlanır?

Emekli Oramiral İlhami Erdil'in Deniz Kuvvetleri Komutanlığı döneminde komutanlık konutuna yapılan alımlarda usulsüzlük davası dün 'kristal vazo'ya kilitlendi.

ANKARA - Emekli Oramiral İlhami Erdil'in Deniz Kuvvetleri Komutanlığı döneminde komutanlık konutuna yapılan alımlarda usulsüzlük davası dün 'kristal vazo'ya kilitlendi.
Erdil'in eşi Füsun Erdil ve dönemin satın alma komisyonu üyelerinin yargılanmalarına dün, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Mahkeme başkanı kıdemli hâkim binbaşı Tanju Ünal, Füsun Erdil'in İstanbul 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne verdiği ifadesini okudu.
İfadesinde komutanlık konutuna bazı malzemelerin alındığını, bunların arasında kristal vazo da bulunduğunu belirten Erdil, eşinin görevden ayrılmasından sonra bunların konutta kaldığını söyledi. Füsun Erdil, malzeme alımı için kimseye baskı yapmadığını, ödemelerin nasıl yapıldığı hakkında da bilgisi olmadığını kaydetti. Füsun Erdil'in avukatı Tuncay Sarıakçalı ise, emekli oramiral Bülent Alpkaya döneminde de benzer alımlar olmasına rağmen soruşturma izni verilmediğini öne sürdü.
Mahkeme başkanı Ünal ise iki dönem arasında bazı farklar olduğunu kaydetti ve İlhami Erdil döneminde Beymen mağazasından alınan kristal vazonun faturasının işadamı Yılmaz Çelik'e kesildiğini söyledi.
İşadamı: Ben aldım, sattım
Ünal, vazo alımının nasıl yapıldığını sorduğu Yılmaz Çelik'ten, "Vazo mağazada beğenilmiş. Ben vazoyu mağazadan satın aldım. Komutanlık benden teklif istedi. Ben teklifimi verdim ve uygun olduğu için benden alındı. Usulsüzlük yok. Ticarette mal alınıp, satılır" yanıtı aldı.
Sanık satın alma komisyonu üyelerinin avukatı Ahmet Karamanlı'nın, üyelerin, harcamaları belgelendirme ve usulüne uygun yapma noktasında komuta kademesinin iradesini yerine getirme işlevi gördüklerini söyleyince, Erdil'in avukatı Sarıakçalı, "Satın almada baskı yok. Komisyonlardan da olumsuz görüş gelseydi buna uyardı" dedi. Duruşma, 27 Ekim'e ertelendi. Füsun Erdil, Beymen'de 3 bin 117 YTL olan vazonun 6 bin 992 YTL'ye Yılmaz Çelik'e fatura ettirilerek alınmasından dolayı komutanlığı 3 bin 875 YTL zarara uğratmakla suçlanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7573357573350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.