@ismailsaymaz

Bir virüs var ama...

Bir virüs var ama...
Bir virüs var ama...
TÜBİTAK'a göre, OdaTv davasında 3 bilgisayarda 'uzaktan dosya atan virüs' vardı. Ancak belgeleri virüsün gönderdiği kesin değil.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın yargılandığı OdaTv davasında, 7 aydır beklenen TÜBİTAK raporu dün İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı. Raporda, belgelerin incelenen bilgisayarlarda oluşturulduğuna veya değiştirildiğine dair bir bulguya rastlanılmadığı, bilgisayarlarda ‘uzaktan dosya atabilme’ özelliğine sahip virüslerin’ görüldüğü belirtildi. Ancak raporda, belgelerin virüsle gönderilip gönderilmediğine açıklık getirilmedi.
Bilirkişiler Osman Pamuk, Ünal Tatar ve Emin Çalışkan’ca hazırlanan 339 sayfalık rapora göre, Odatv, Barış Pehlivan ve Müesser Yıldız’a ait 3 bilgisayar incelendi. Raporda, bilirkişilerin ‘dava konusu belgelerin kime ait olduğu, ilgili bilgisayarlara nereden gelmiş olduğu, bilgisayarlara zararlı yazılımlar vasıtasıyla mı geldiği hususlarında adli analiz çalışması yapıldığı’ ifade edildi. Rapora göre, bilgisayarlarda çok sayıda virüs bulundu. Virüslerden çoğunun aktif olmadığı ya da uzaktan dosya atma özelliği bulunmadığı ifade edilirken, bir kısmının ‘uzaktan dosya atabilme özelliğine sahip olan, bilgisayar kullanıcılarını hedef alan’ türde olduğu saptandı. Raporda, “İki dosya (Yalçın Küçük ve Soner Yalçın’ın talimatları olduğu iddia edilen) dışındaki dosyaların bilgisayar kullanıcıları tarafından açıldıklarına dair kuvvetli bulgu olmadığı tespit edilmiştir” denildi.
Bilirkişiler, dosyaların oluşturulma ve değiştirilme tarihlerini gösteren üstveri bilgilerini de inceledi. Buna göre Müyesser Yıldız’a ait bilgisayardaki 4 dosya için “Normal kullanıcı davranışlarıyla oluşması zor, dosya sistemi üstverilerinde bulunan bir uyumsuzluğa rastlanmıştır” denildi. Bu uyumsuzluğun normal koşullarda oluşmayacağı vurgulanarak, “Üstverilerin dışarıdan bir müdahaleyle değiştirilmesi sonucu oluşması ihtimali daha kuvvetlidir. Bu müdahale virüs aracılığıyla gerçekleştirilebileceği gibi, bilgili bir kullanıcı tarafından da gerçekleştirilme ihtimali mevcuttur” denildi. OdaTV ve Barış Pehlivan’a ait iki bilgisayarda ise üstverilere virüs müdahalesinin olamayacağı ifade edildi. Raporda, dosyaların ‘Timeviwer’ adlı program, bir flaşbellek, CD ve DVD’den de gelmiş olabileceği savunuldu.
Raporda, üstveri uyumsuzlukları ve hedefli virüs gönderme saldırısının zamanlaması bakımından belgelerin Yıldız’a ait bilgisayara virüsle gönderilmiş olma ihtimalini güçlendirdiği ifade edildi. Ayrıca OdaTV’ye ve Pehlivan’a ait iki bilgisayarda da ‘özel hedefli sosyal mühendislik saldırıları ile gönderilen, uzaktan dosya atma özelliği bulunan virüslerin çalışmış olduğu saptandı. EK-1 listesindeki dosyalarda bilgisayar kullanıcılarınca işlem yapılmadığı belirlendi. Buna karşın, “Bu dosyaların virüsle geldiğinde veya gelmediğine dair kesin bir yargıya varılamamıştır” denildi.