Bir yalan, bir dram: 13'ünde hayatı söndü

Bir yalan, bir dram: 13'ünde hayatı söndü
Bir yalan, bir dram: 13'ünde hayatı söndü

Adana’da başından ağır yaralı olarak hastaneye getirilip “Trafik kazası geçirdi” denilen 13 yaşındaki çocuğun kazası geçirdiği anlaşıldı. Okul çıkışı haftalık 100 lira karşılığı çalışan ve işyerinde başını prese kaptırdığı belirtilen Ahmet Yıldız kurtarılamadı.
Ahmet Yıldız’ı başından ağır yaralı olarak Adana Devlet Hastanesi’ne getiren iki kişi, küçük çocuğa araba çarptığını söyledi. Hemen tedaviye alınan çocuk müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Doktorlar küçük çocuğun başında ezilmeye bağlı yaralanma olduğunu belirlerken, polis ekiplerine olayın trafik kazası sonucu meydana gelmemiş olabileceği yönünde bilgi verdi. Savcının talimatı doğrultusunda araştırma genişletilirken, çocuğu hastaneye getirenlerin de ifadesi alındı. Yapılan soruşturmada Yıldız’ın, bir plastik fabrikasında presleme makinesinde başının sıkışması sonucu yaralandığı tespit edildi. İşyeri sahibi Ali K. gözaltına alındı.
Ahmet Yıldız’ın ağabeyi Tahir Yıldız, Şehit Öğretmen Sait Korkmaz İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi olan kardeşinin iki ay önce bu işyerinde haftalık 100 lira karşılığında çalışmaya başladığını anlattı.

Çay getirdiğini sanıyorduk

Yıldız, “Biz Ahmet’in çay getirip, ortalığı temizlediğini sanıyorduk. Demek ki onu pres makinesinin başına da geçirmişler” dedi. Yıldız, sabah okula giden kardeşinin öğleden sonra çalışarak okul masraflarını çıkardığını sözlerine ekledi. Ahmet Yıldız’ın seyyar satıcı baba Mustafa Yıldız’ın yedi çocuğunun en küçüğü olduğu öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/112536911253696

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çocuklar - fonksiyonel

  Çocuklar, çocuklarımız. Yetişkinlerin, ebeveynlerin, geleneklerin, sistemin, devletin kurban ettiği canlar. Oyun yaşında iken, duvağa büründürülenler: Çocuk gelinler! Pozantı ve sayısız öncesinde, ıslah edilmek istenip te tecavüze sürüklenen gene onlar. Eline kalem vermek, ruhuna maneviyat zerk etmek gerek iken, dağlarında gerilla olarak yetiştirilmek istenen, sokaklarda molotof atmanın rehabilite unsuru olduğu dikta edilen ölümün ve kaosun asli varlığı olarak istismar edilenler yine onlar. Marjinal barlara, kafelere sürülerek adına seks işçiliği dedikleri çocuk fahişesi olarak, sübyancı bozuk karakterlere hizmet eden yeniden onlar. Dilendirilen, aşağılanan, kullanılan, acınılmayan onlar. Çocuklar, bizim vebalimiz olan çocuklar.

  bakıyoruz fakat göremiyoruz - abdullaht

  insanın canı acıyor,yüreği yanıyor küçücük bir çocuk okul harçlığını çıkarmak belki ailesinin geçimini sağlamak için okuldan arta kalan zamanını haftada 100tl için iş kazası geçiriyor ve ölüyor.bir çocuğu 13 yaşına kadar yetiştirmek ne bedellerle oluyor,ne zorluklarla oluyor bunu her anne baba bilir.fakat yoksullar daha iyi bilir.Olayın neresinden bakarsanız bakın büyük bir yıkım,büyük bir acı.bende aynı şartlarda okuduğum için biliyorum onun için belki içim daha çok acıyor.akp ve sistem yoksulu daha çok yoksul kodamanı daha çok kodaman yapıyor. yazık

  Kapitalizm öldürüyor - Kara Budun

  13 yaşındaki Ahmet'in başını press makinesine kaptırıp ölmesine "kader" diyecek bir ülke burası. Alınan can bizim, dökülen kan bizim. Yıkılsın kan emici kapitalizm!

  çocular ölebiliyorlar. - sonrasiz

  Ne ücreti ne de çalışma saati istatistiklere yansıyanlardır.Ölümleri de yansımaz.Ne garip ölümleri de yadısnmaz pek.Çünkü çocukken bilmem ne satmıştır memleketin sahipleri.Erdemdir erken yaşta çalışmaya başlamak,çalışmak zorunda kalmayı ve sömürülmeyi de diline almazlar.Adam etmiştir onları.Onlar öyle büyük adam olmuşlardır hey gidi hey.En çok onlar bilir çocuk işçiliği ama unutur.ÇOk büyük adam olmuşlardır çok. İnsan 13'ünde ölmeyen bir çocuk olsaydı ve çalışmasaydı ve yarıştırılmasaydı ne yapabilirdi sahi?En kötü şiirini yazan bir aşık olabilir miydi? Annesini üzdüğü için gizlice ağlayan?Newroz'da bir yamaçtan aşağıya yanan tekerlek yuvarlayan bir haylaz? Mahalle takımının vazgeçilmez golcüsü? Elinden hiç bir iş gelmeyen?Mutlu bakan?Asık suratlının teki? Çok şey olabilirdi.Yaşayabilirdi üstelik.Hayalde kurabilirdi.Aşık ta olabilirdi.Hasta olup başında bekleyenleri de olabilirdi.Gülebilirdi. İyi de bu yazının amacı ne? Hiç.Hiç bir amacı yok.Çünkü çocuklar ölebiliyorlar.

  vicdasızlar.. - pınar1988

  o patronu bi elime geçirsem yazıkk günah bee... zavallı çocuk, sırf harçlığını çıkarmak içinden canından oldu,

  adet - emrehisir

  intihar oranlarışehit sayılarıhastalıktan ölenler pc de hazırlanan formlarla ''adet'' le basına verildiği sürece çok maruz kalırız bu dengesizliklere .. maalesef ..