Bir yanda tapu, bir yanda mahkeme kararı

Yarım asırlık davayı açan akrabaları 'mutlu son'u görmese de kendisi 'mirasçı' olarak mahkeme kararıyla havaya uçmuştu. Bugün üzerinde kapalı pazaryeri yükselen yer, artık onun malıydı.

ANTALYA - Yarım asırlık davayı açan akrabaları 'mutlu son'u görmese de kendisi 'mirasçı' olarak mahkeme kararıyla havaya uçmuştu. Bugün üzerinde kapalı pazaryeri yükselen yer, artık onun malıydı. Önce tapu tescili yaptırdı, sonra da 2 bin 900 metrekare alanda kurulu pazarın kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine Antalya Semt Pazarcıları Odası kendisiyle pazarlığa oturup, pazaryerini altı taksitle, 1.4 milyon YTL'ye satın aldı...
Bugünlerde Antalya'nın yegâne gündemi, 50 yıl sonra davacılar lehine sonuçlanıp, binlerce kişiyi ilgilendiren tapu davası. Dava konusu alanlar Bahçelievler Mahallesi'nde 552 bin 250 metrekare yüzölçümündeki 556 Ada, 2 parsel sayılı taşınmazla 1 milyon 837 bin 750 metrekare yüzölçümündeki 570 Ada, 3 parsel sayılı taşınmazlardı. Hacı Bekirza, Hacı Mehmet Ağa, Arap Süleyman ve 'mütegayyip eşhastan' (kayıp kişi) Bakırcı Yorgi adlarına kayıtlı araziler 1958 yılında yapılan şehir kadastrosu sırasında Hazine'ye tescil edilmişti. Antalya Kadastro Mahkemesi'ndeki dava, yarım asır sonra davacılar lehine sonuçlandı. Ancak davayı açanlardan hayatta kalan olmadığı için davanın takibi mirasçılara kaldı.
2006'nın sonunda verilen kararla, sayılarının 400'ü bulduğu sanılan mirasçılar belediyeler aleyhine onlarca dava açarken, bölgedeki kamu kuruluşları, lüks oteller ve 50 bin nüfuslu sitelerin durumu tartışmalı hale geldi. Arazideki Meltem Mahallesi'nde beş yıldızlı otel, devlet hastanesi, adliye, ilköğretim okulları, Yüzüncü Yıl Spor Kompleksi, Antalya Tenis İhtisas Spor Kulübü, Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi, Atatürk Kültür Parkı ile en az 50 bin kişinin yaşadığı siteler yer alıyor. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, hak sahiplerinin Muratpaşa ve Büyükşehir belediyeleri aleyhine dava yağdırdığını söylüyor:
"Kabak bizim başımıza patladı. Açılan kamulaştırmasız el atma davaları geriye dönük, beş yıllık kullanma bedellerine yönelik talepleri kapsıyor. Kamulaştırmasız el atmaya dönük mülkün bedellerinin tahsiline yönelik davalar aleyhimize sonuçlanırsa elimizi kolumuz bağlayacak. Burası 50 binden fazla kişinin yaşadığı bir bölge. 2 bin 930 dönümlük alanda mahkeme kararıyla 655 dönüm alanın tapu tescili mirasçılara yapıldı. Bu konuda ortak nokta bulunmalı. İlk etapta sonuçlanan dava konusu 2 bin 900 dönüm alanın rantı ve emlak değeri 4 milyar doları buluyor."
'Elde tapu var ama...'
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen de, bu kararın kent ekonomisini olumsuz etkileyeceği kanısında:
"Buraya yapılan yatırımlar, oteller, fuar ve sergi alanıyla Atatürk Kültür Parkı, bölgedeki tüm işyerleri ve konutlarla diğer tesisler yeni tescil edilen tapuya göre sorun oluşturacak. Bir yatırım yapmışsınız, elinizde tapu da var, ama 50 yıl sonra verilen mahkeme kararı da var..."
Tapu iptal davalarının sonuçlanmasıyla tapu tescili yaptıranlar da arazilerine sahip çıkmaya başladı. Karar, Sheraton ve Falez otellerini de tartışmalı hale getirdi. Beş yıldızlı iki otel, Hazine'den 49'ar yıllığına kiralanan arazi üzerine yapılmıştı. Dava konusu 2 milyon 340 bin metrekare alanın 1 milyon 70 bin metrekaresi 1970'li yıllarda çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarınca kamulaştırılmış durumda. Antalya Defterdarı Hidayet Mat'ın verdiği bilgiye göre karar kamulaştırılmış alanları kapsamıyor. (Radikal, aa)