Bir yanı yoksulluk bir yanı çaresizlik

Bir yanı yoksulluk bir yanı çaresizlik
Bir yanı yoksulluk bir yanı çaresizlik
Çocuğunu avluda ölü doğuran Diyarbakırlı anne: 'Yeşil kartım var ama yol parası bulamadığım için doktora gidemedim'Diyarbakır’da yeşil kartı olmasına karşın hamileliği süresince doktora gitmeyen 36 yaşındaki Meblure İnal, sancıları tutunca o sırada yalnız olduğu evinin avlusuna doğum yaptı. Çığlıklarını duyup gelen komşularının hastaneye götürdüğü İnal tedaviye alınırken, dünyaya getirdiği bebeğin anne karnında 3 gün önce öldüğü saptandı.
Başından bir evlilik geçen Meblure İnal, Merkez Sur İlçesi Hasırlı Mahallesi’nde oturan ve bir süre önce eşi vefat eden 2 çocukm babası hamal 45 yaşındaki Mehmet Öztürk ile nikahsız yaşamaya başladı. İlk eşinden çocuğu olmayan Meblure İnal, bu birliktelikten hamile kaldı. Yeşil kartı olmasına karşın doktora gitmeyen Meblure İnal, ifadesine göre yol parası bulamadığı için doktora gitmedi, mahalledeki ehliyetsiz ebelere danıştı.
Birkaç gün önce yine mahalledeki ehliyetsiz ebeye giden ve doğuma daha süre olduğu söylenen Meblure İnal'ın dün doğum sancıları başladı. O sırada evde yalnız başına olan Meblure İnal, yardım istemek için dışarı çıkmak istedi ancak avluda yığılıp kaldı. Avluda doğum yapan Meblure İnal'ın çığlıklarını duyap gelen komşuları ambulans çağırdı. Gelen sağlık ekibi aşırı kan kaybeden Meblure İnal ile haraketsiz haldeki bebeği Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne götürdü.
Yapılan muayenede dünyaya gelen kız bebeğin anne karnında 3 gün önce öldüğü saptanırken, Meblure İnal'ın tedavisine başlandı. Hastanene bir süre tedavisinin süreceği belirtilen İnal, “Yeşil kartım var ancak yol param yoktu. Bu nedenle doktora bir kez gittim. Mahallede komşularım bir kadının bulunduğunu ve doğumdan anladığını söyledi. Ben de ona gidip geldim. En son 4 gün önce doğumuma daha çok olduğunu söyledi. Ancak benim sancılarım hiç durmadı. Evde yalnız olduğum sırada sancılarım arttı ve dışarıya çıkarken avulada doğum yaptım. Bebeğim karnımda ölmüş, çok üzgünüm” dedi.
Eşi Mehmet Öztürk de, hamileliği sırasında doktora gitmesini istediği Meblure'nin sözünü dinlemediğini, bu nedenle ölü doğum yapmış olabileceğini söyledi. (dha)